Muž, jenž přežil dva atomové výbuchy

 10. 11. 2016      Military Články

Tsutomu Yamaguchi byl obyvatelem Nagasaki a zaměstnanec Mitsubishi Heavy Industries. V rámci firmy odjel na tří měsíční pracovní stáž do Hirošimy. 6. srpna 1945 se chystal společně se svými dvěma kolegy odjet vlakem zpět domů (z důvodu konce stáže), ale v práci si zapomněl svůj průkaz. Musel se tedy vrátit zpět do kanceláře. Podíval se na nebe a viděl letící letadlo.

01

Pan Yamaguchi v roce 2009

Tím letadlem nebylo nic jiného, než proslulý americký bombardér Enola Gay, který právě vyhodil atomovou bombu Little Boy. Bomba vybuchla v oblasti centra města, což bylo zhruba 3 km od místa, kde se nacházel Yamaguchi. Výbuch mu zničil ušní bubínky, chvilkově jej oslepil a zanechal četné popáleniny na je levé straně těla. Ačkoliv byl zraněn a obvázán obvazy, japonská nátura mu nedovolila nejít následující dny do práce.

02

Srovnání Little Boy a Fat Mana

Bylo 11 hodin, 9 srpna a Yamaguchi zrovna popisoval svému nadřízenému výbuch v Hirošimě. V tu chvíli bomba Fat Man vybuchla nad městem. Znovu a opět se Yamaguchi nacházel 3 km od místa výbuchu, ale tentokrát jej výbuch nijak nezranil. Jediným problémem byly přes týden trvající horečky.

Tsutomu Yamaguchi zemřel v roce 2010 na rakovinu žaludku. Byl to jediný oficiálně známý případ člověka, jenž přežil dva atomové výbuchy.

 autor: Redakce