Muž, který pistolí sestřelil Zero

 27. 12. 2016      Military Články

Owen John Bagget se narodil 29. srpna 1920. Vystudoval Hardin-Simmonsovu univerzitu a poté pracoval na Wall Street. Během války sloužil jako pilot v armádním leteckém sboru Spojených států amerických (USAAC).

01

Owen John Bagget

31. března 1943 dostal rozkaz zničit most v Myanmaru (Barma). Než však dosáhli cíle, jejich B-24 byly přepadeny japonskými letadly. Baggetův bombardér byl několika zásahy do palivových nádrží těžce poškozen a posádce se tak tak povedlo vyskočit z bombardéru, než vybuchl.

03

Japonské letadlo Mitsubishi A6M Zero

Japonci tak obrátili na vojáky na padácích. Bagget doufal, že když bude dělat mrtvého, budou ho Japonci ignorovat. Avšak jedno Zero se rozletělo k němu. Když bylo těsně u něj, Bagget vytasil jeho pistol a čtyřikrát po nepřátelském pilotovi vystřelil.

02

K jeho překvapení a záchraně se mu povedlo zasáhnout do hlavy japonského pilota, který následně začal padat k zemi. Tímto činem Bagget vstoupil do dějin jako jediný muž, kterému se povedlo pistolí sestřelit japonské letadlo.

Po dopadu byl Bagget zajat a v zajateckém táboře zůstal po zbytek války. Po ní měl četnou charitativní činnost Zemřel 27. července 2006.

04

Pomník plukovníka Baggeta

 autor: Redakce