Napalm - záběry z Vietnamské války

 18. 03. 2016      Military Články

Napalm je zápalná látka používaná jako zbraň, která se vyrábí zahušťováním běžně dostupného naftového paliva. Zahušťování zvyšuje přilnavost a snižuje vysokou rychlost hoření látek. Bez této úpravy většina hořlavých tekutin shoří nebo steče z cíle dříve, než ho stačí zapálit. Jako zahušťovadlo se používá mnoha různých látek – od běžného motorového oleje, přes mýdlo, polystyren až k naftelátu a palmátu hliníku, který dal napalmu i svůj název.

Samotný název NAPALM je zkratka pro Napthetic Petrol Acid Palmitate ( benzin zahuštěný kyselinou palmitovou). Vyvinut byl v roce 1943 v průběhu druhé světové války skupinou amerických chemiků vedenou harvardským chemikem Louisem Fieserem.

Napalm v akci

(Napalm přímo v akci)

Nesestříhané záběry bomb Mark 47. Bombardování napalmem a bílým fosforem při nízkem letu nad Vietnamskými vesnicemi a džunglí ve Vietnamu. Velmi dramatické záběry v HD kvalitě. Masivní exploze a mraky černého kouře na bombardovanými oblastmi Vietnamského venkova. Letecký záběry z vietnamských rýžových polí, džungle, a vietnamské krajiny.

 

 autor: Redakce