Narozeniny vodíkové bomby

 01. 11. 2016      Military Články

1.listopadu 1952 byla Spojenými státy odpálena na Marshallových ostrovech v Jižním Pacifiku první vodíková bomba. Ta nesla kódové označení Ivy-Mike a byla součástí Operace Ivy.
Bomba samotná nebyla žádný drobeček – 6,19 metrů vysoká, v průměru 2,03 metru a vážila necelých 74 tun. Používala tekuté deuterium, které muselo být silně chlazeno.

02

Výbuch měl sílu 10,4 – 12 megatun TNT. Ten vytvořil ohnivou kouli o průměru asi 3 kilometry. Hřibovitý oblak dosáhl během 90 sekund 17 kilometrů, minutu poté to bylo již 33 kilometrů. Pak se zastavil na 37 kilometrech a šířce hřibu 161 kilometrů.
Důsledkem výbuchu byl zničen celý korálový ostrov Elugelab. Na jeho místě zůstal jen a pouze kráter o průměru 2 km a hloubce 60 metrů.
Vlivem silného neutronového toku vznikly dva nové prvky – einsteinium a fermium.

01

 

O vodíkové bombě

Termonukleární zbraň je jaderná zbraň která při výbuchu využívá ve větší míře energie uvolněné termonukleární fúzi. Pro praktické aplikace se používá design s více fázemi (tzv. Teller-Ulamova konstrukce).

Jako palivo termonukleární reakce se používají izotopy vodíku - deuterium a tritium. V praxi se spíše používají izotopy lithia (obvykle ve formě deuteridu lithného), ze kterého působením neutronů vzniká tritium. Jaderný výbuch vytvoří počáteční teplotu několika milionů stupňů Celsia, která rozběhne termonukleární fúzi.

 autor: Redakce