Nejkratší válka v historii – Britské impérium vs. Zanzibar

 18. 09. 2017      Military Články

Tenhle zajímavý konflikt se odehrál na konci devatenáctého století v srpnu roku 1896. Tento ozbrojený konflikt mezi Britských královským impériem a africkým státem Zanzibar trval neuvěřitelných 38 minut a je to tedy nejkratší (zaznamenaná) válka v historii lidstva.

Válka vypukla poté, co 25. srpna zemřel Sultán Hamad bin Thuwaini, který dobrovolně spolupracoval s britskou koloniální administrativou a jeho synovec, Khalid bin Bargash, uchvátil moc státním převratem. To se ale koloniální supervelmoci nelíbilo.


neposlušný synovec, Khalid bin Bargash

Britové upřednostňovali jiného kandidáta, Hamuda bin Muhammeda, o kterém se domnívali, že bude snadněji ovlivnitelný, koloniální klasika... A tak páni z Londýna přikázali Bargashovi, aby abdikoval. To ale samozřejmě odmítl a místo toho dokonce shromáždil armádu o síle 2800 mužů hned v přístavu, kde také kotvila ozbrojená jachta HHS Glasgow bývalého zesnulého sultána.


HHS Glasgow (před bojem)

Bargashovy jednotky opevňují palác a připravují HHS Glasgow na boj. Královské námořnictvo ale nikdy nespí a tak mezitím shromáždilo v přístavu přímo před palácem 5 válečných lodí. Tři moderní křižníky – pancéřový křižník třídy Edgar HMS St George, chráněný křižník třídy Pearl HMS Philomel a křižník třídy Archer HMS Racoon. Dále dva dělové čluny HMS Thrush a HMS Sparrow.


pancéřový křižník třídy Edgar HMS St George

Britové také vylodili několik jednotek námořní pěchoty, aby podporovaly „loajální" pravidelnou zanzibarskou armádu, která čítala 900 mužů ve dvou praporech pod velením loajálního generála Lloyda Mathewse, jen tak mimochodem to byl bývalý poručík královského námořnictva.


Bojová situace v 9:00 hod.

I když se sultán snažil na poslední chvíli vyjednávat o míru prostřednictvím amerických zástupců na ostrově, nebylo mu to nic platné. Britská námořní královská děla zahájily, po vypršení ultimáta, v 9 hodin ráno 27. srpna lodě palbu na sultánův palác. Poté co se palác začal pod palbou rozpadat a ztráty rychle narůstaly, utekl sultán na německý konzulát, kde mu byl poskytnut azyl.


Zanzibarský palác to pěkně schytal

Ostřelování bylo zastaveno po pouhých 45 minutách. Během této tří čtvrt hodinky byla potopena nejen jachta Glasgow ale byla také ukončen konflikt se stal známým jako Nejkratší válka v dějinách - Anglo-zanzibarská válka, ve které se vítězem překvapivě stalo Britské impérium.


HHS Glasgow (po boji)

Britové požadovali, aby jim Němci bývalého sultána vydali, ale ten 2. října uprchl na moře a v následujících letech žil v exilu v Dar es Salaamu, kde ho ale v roce 1916 Britové dostihli, našli a zajali. Později mu bylo dovoleno žít v Mombase, kde roku 1925 zemřel. Britové této události také někdy říkají Breakfast War = Snídaňová válka, zřejmě kvůli času a délce trvání bojů.

 autor: vojín Karel