Nejkrvavější bitva války v Afghánistánu - 300 Tálibánců proti 60 US vojákům

 31. 05. 2016      Military Články

Bitva o Kamdesh proběhla v rámci Války v Afghánistánu, 3. října 2009 a postavilo se v ní přes 300 Tálibánských bojovníků proti 60 vojákům Americké armády a dvou Lotyšským vojákům. Tento střet se řadí mezi nejkrvavější bitvy celé války. Bylo zraněno 27 a padlo 8 amerických vojáků, Talibánců padlo přes 150. Vše se událo nedaleko vesnice Kamdesh v provincii Nuristan ve východním Afghánistánů.

Výsledkem bitvy o COP (Combat Outpost) Keating bylo téměř kompletní zničení základny. Koaliční jednotky se ze základny krátce po bitvě stáhly. Ústup byl naplánován již dříve v rámci plánu generála Stanleyho McChrystala, chtěl vojáky přesunout do více obydlených oblastí a zvýšit tak bezpečnost civilistů. Američané opustili základnu tak rychle, že zapomněli na uskladněnou munici. Základna byla později bombardována, aby byla munice zpětně zničena.

Osm pilotů bylo vyznamenáno za pomoc při obraně základny, rotný Clinton Romesha a rotný Ty Carter byli oceněni Medailí cti za činy v průběhu bitvy. COP Keating je situována ve velmi obtížném terénu, základna je ze tří stran sevřená horami, přístupná po zle udržovaných silnicích. Hluboká ostrá údolí s rychlými říčkami, obtížný terén, který hrál do karet útočníkům.

Video zachycuje cvičnou střelbu na této základně, okolní srázy jsou opravdu strmé a těžce přístupnů. 

Asi ve 3 hodiny ráno 3. října 2009 nařídili povstalci všem vesničanům z nedaleké vesnice Kamdesh, aby okamžitě opustili oblast. V 6:00 byl zahájen útok palbou ze všech stran za použití minometů, čímž byla vyřazena minometná pozice Američanů. Předsunutá pozorovací pozice Fritsche byla napadena současně, Koaliční síly odpověděly palbou z ručních zbraní, později opět minomety, odpoledne toho dne i vrtulníky, dělostřelectvem a leteckými nálety.

Útočníci obsadili obvodovou obranu základy již během 48 minut útoku! K prolomení obrany došlo v oblasti latrín, hlavního vjezdu do základny a východní strany. I přes velikou snahu Lotyšských vojenských poradců se nepovedlo přesvědčit vojáky Afghánské národní armády, aby neuprchli z boje. Afghánští obránci se brzy zlomili a ze svých pozic uprchli. US vojáci pozdě hlásili, že žádný z Afghánských vojáku nebránil svou pozici. Během a po bitvě někteří Afghánští vojáci dokonce kradli věci amerických vojáků jako foťáky nebo proteinové nápoje.

trtrtrtrtr
(základna před bitvou)

Když se útočníci probojovali dovnitř základny, zapálili všechny budovy. Během jedné hodiny se američtí obránci museli stáhnout do vnitřního obranného kruhu, který obepínal poslední dvě budovy v základně, které ještě nehořely. Po přeskupení byli Američané schopni vytlačit útočníky zpět a znovudobýt většinu základny.

Opět po přeskupení, vytlačily teamy US jednotek útočníky a znovu dobyli předsunutou pozici. Dobyli opět vjezd do základny a budovy na západní straně základny, které se také staly posledním místem střetů. Mezitím letecká podpora vedená sgt. Amandem Avalosem a sgt. Jaysonem Souterem složená z helikoptér, letounů A-10 a F-15 zničila zdejší mešitu, odkud byla vedena nejsilnější palba. Jakmile Američané opět znovudobyli předsunutou pozici Fritsche vojáci opět měli pod kontrolou minomety a dále tak podporovali obránce základny. Dva letouny USAF F-15E dále kroužily nad bojištěm a sloužily jako navigátoři další podpory obrany po aspoň osm hodin. Leteckou podporu zaručovalo 19 dalších letadel.

Záběry z bitvy o základnu Keating.

Povstalci začali ustupovat později téhož dne. Rychlé reakční síly 1. praporu, 32. pěšího pluku se nedostaly na základnu ještě do 19:00 hod téhož dne, zatímco povstalci zůstali v některých částech základny až do 17:10 hod. Pomalá reakce byla zřejmě způsobena špatným počasím.

Výsledkem bitvy bylo 27 zraněných a 8 padlých amerických vojáků, 8 zraněných Afghánských vojáků. Americká armáda po boji napočítala na 150 zabitých povstalců. Základny byla opuštěna dva dny po bitvě a následně bombardována aby se předešlo rabování zde ponechané munice.

ewewewewew
(základna po bombardování)

5. a 6. října koaliční jednotky vedly operace v této oblasti s cílem zničit Tálibánské jednotky zodpovědné za předešlý útok. Během těchto bojů padlo dalších 10 afghánských vojáků a 4 Talibánci byly zabiti.

27 vojáků bylo vyznamenáno Purpurovým srdcem. Dále bylo rozdáno na 67 vojenských medailí. Během roku 2013 byl  Clinton Romesha a  Ty Carter oceněni Medajlí cti za odvahu a činy během bitvy o Kamdesh.

Pokud jste zdatní v angličtině připojujeme ještě krátký dokument:

 autor: Redakce