Nejpodivnější bitva 2.sv.války

 01. 12. 2016      Military Články

Na hradě Itter, nacházející se v rakouských Tyrolách, měl Hitler prominentní zajatce. Mezi ně patřil bývalý francouzský prezident Lebrun, premiéři Daladier (jej můžeme znát z podpisu Mnichovské dohody), Reynaud, generálové z první světové války Weygand a Gamelin a mnoho dalších.

05

Někteří z významných politických věznů.

3. května 1945 se jeden z vězňů Zvonimir Čučković vydal s anglicky psaným dopisem, kde žádal o pomoc spojenecké jednotky. Namísto nich však narazil na jednotky Wermachtu pod velením majora Gangela. Ten se chtěl společně se svou jednotkou vzdát Američanům. Zároveň věděl, že na hrad Itter pochodují jednotky Waffen SS. A rozhodl se jim pomoci.

01

Major Gangel

Čučković se vydal směrem na Innsbruck, a Gangel na Kuftstein. Cestou se mu povedlo narazit na oddíl Američanů, kterým velel poručík John Lee. Gangel objasnil situaci Leemu, který neváhal a rozhodl se pomoci Francouzům v nesnázích.

A tak Lee společně s Gangelem a jeho 11 vojáky a jedním americkým tankem vyrazili k Itteru. Francouzští politici byli rádi, že jim někdo přijel na pomoc, leč byli zklamáni, jak malá skupina jim bude pomáhat.

02

Poručík John Lee na snímku vpravo.

4. května dorazily jednotky SS. Jejich rozkaz zněl jasně: Všechny pobít. Na straně SS bylo 100 – 150 můžu. Major Gangel měl velké potíže s vysvětlováním svým vojákům, že větší šanci na přežití mají, když budou bojovat po boku Američanů.

Lee nechal umístit tank do hlavního vchodu na nádvoří, aby zablokoval a bránil vstup. Hlavní bitva začala 5. května v 10 dopoledne. Pod krycí palbou se přibližovali vojáci SS k hradbám.

03

Vstup do hradu, kde byl umístěn tank.

Obráncům hradu se však nastalo neočekáváné pomoci. Francouzští politici, kteří byli pro svou ochranu schováni do sklepa hradu se přidali k boji. Ze zbrojnice vzali zbraně a bok po boku s Američany a Němci bojovali proti SS.

Největším problém této podivné skupiny byl nedostatek munice a museli tak rozmýšlet každý výstřel. Po pár hodinách bojů je zničen tank Sherman, přezdívaný „Betossen Jenny“. Zhruba kolem třetí hodiny umírá major Gangel, který je zasažen odstřelovačem.

04

Americký tank Sherman.

Když už se zdá, že esesáci zdolají hradby, z lesů přijedou americké posily, ke kterým dorazila zpráva od Leeho. Jedná se o skupinu několika tanků a náklaďáků s vojáky. To má katastrofický dopad na vojáky SS. Ti jsou najednou v kleštích a část z nich začne utíkat do lesů. Většina vojáků SS, která zůstala před hradem byla zajmuta.

 autor: Redakce