Německá ponorková flotila mimo provoz

 04. 01. 2018      Military Články

Celá současná německá ponorková flotila, sestávající z šesti dieselelektrických útočných ponorek třídy 212A, je už téměř čtvrt roku mimo provoz. Do podzimu minulého roku byla v provozu jediná ponorka, U-35, která však koncem října při blíže neurčeném manévru narazila u břehů Norska kormidlem do překážky pod hladinou. Ponorka byla na cestě na cvičení do úžiny Skagerrak, poškození si však vyžádalo návrat do doků v Kielu. Rozsah poškození ani doba nutná na opravu nebyly oznámeny.

u34

Ponorka U-34 třídy 212A během plavby.

Ponorka se tak připojila ke svým dvěma sesterským lodím, U-31 a U-33, které jsou v docích už delší dobu umístěny za účelem údržby. Ta by měla v případě U-31 být dokončena v nejbližších dnech, avšak operačního stavu ponorka znovu dosáhne až po několika měsících testů. Údržba U-33 bude hotová na jaře letošního roku, nejpozději v jeho polovině by pak měla být znovu zařazena do služby, stejně jako zcela nová ponorka U-36, která je v současnosti ve fázi testování. Oproti tomu poslední dvě ponorky, U-32, která má poškozené baterie a U-34, kterou čeká pravidelná údržba, jsou v současnosti vyřazeny ze služby a teprve čekají na uvolnění místa v docích. Budou tedy mimo provoz ještě poměrně dlouhou dobu a Německo tak může v dohledné době počítat maximálně se třemi až čtyřmi bojeschopnými ponorkami, což není mnoho.

subs

U-33, U-34 a U-36 zakotvené na námořní základně Eckerfoerde v Německu.

Na druhou stranu, dle dostupných informací má německé námořnictvo i kritický nedostatek personálu a k dispozici tak jsou pouze tři kompletní vycvičené ponorkové osádky. Zástupci německého námořnictva vinu za tyto obtíže dávají rozpočtovým škrtům, které vedly mimo jiné k tomu, že ve skladech nejsou k dispozici absolutně žádné náhradní díly. Ty se tak vyrábějí až na objednávku a na jejich dodání se musí čekat, což obrovsky prodlužuje čas nutný k provedení údržby nebo oprav. Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen situaci komentovala poměrně lakonicky; prohlásila, že "toto očividně není dobrá situace". Za sebe můžeme jen říct, že má rozhodně pravdu, speciálně vzhledem k tomu, že Německo je zemí, jejíchž ponorek se ještě před pár desítkami let bál každý námořník od Nordkappu po Mys Horn...

 autor: Griffon