Neviditelné obleky - science fiction nebo blízká budoucnost?

 06. 07. 2018      Military Články

Známe to z akčních filmů či z beletrie. Tajný agent se nepozorován přiblíží kolem stráží i termokamer. A to všechno díky obleku, který byl vyprodukován jako tajný vědecký experiment. Ano stále se tato představa zdá být směšná a neuvěřitelná. To ovšem hodlají změnit vědci, kteří v současnosti vidí jako řešení látku, která se nazývá grafen a její specialitou je zakrytí tělesného tepla.

Graphene-energy-header-1045x653

Grafen tvoří rovinná síť jedné vrstvy atomů uhlíku uspořádaných do tvaru šestiúhelníků spojených pomocí hybridizace orbitalů. Látka se může rychle adaptovat tak, aby kryla horké nebo studené objekty před termokamerami. Během výzkumu vědci zjistili, že tenký ohebný materiál z grafenu funguje jako „termální kamufláž" pokud je do něho vedena elektřina. Tento materiál je schopen zakrýt celého člověka. V budoucnu má tento materiál sloužit pro vojáka jako kamufláž proti všem zařízením, umožňujícím noční vidění. Ty právě fungují na bázi detekce tepla.

Podle slov profesora Coskuna Kacabasa dělá nový materiál věci „termálně nerozlišitelné od jejich přirozeného pozadí jak v teplejším, tak v chladnějším prostředí". V současnosti „termo zařízení" pracují tak, že jejich senzory detekují teplo těla. Grafen však je schopen vše, co jejím pokryto před termo senzory schovat a tím pádem zabránit detekci.

graphen1

Grafen dokáže vyvolat iluzi, že člověk, který je do něho zahalen, m stejnou teplotu, jako jeho okolí. I přes svou „super" vlastnost zůstává však tenký a lehký.

 autor: Tereza