Noční boje - využití noktovizoru

 29. 08. 2016      Military Články

Noktovizor je zařízení zesilující zbytkové světlo. Používá se zejména pro vojenské účely, noční lov nebo ostrahu důležitých objektů. Noktovizor může být součástí pozorovací elektroniky vozidla, známější je však jako osobní noktovizor pro jednotlivce.

První pokusy s nočním viděním, mělo druhoválečné nacistické Německo. Šlo přesněji o Vampir ZG 1229. Reflektor byl upevněný na útočné pušce StG 44, na kterém byl infračervený filtr a pod reflektorem byl umístěn dalekohled. Systém měl rovněž dosah asi 70 metrů a byl napájen kabelem z akumulátoru, který si nesl voják na zádech.

02
Jedno z prvních Nočních vidění na útočné pušce StG 44

Tento princip Němci použili také na těžké technice, tank Panther Nachtjäger. Totiž o infračerveném nočním vidění se v Německu diskutovalo již v roce 1936. Během přelomového roku 1943 spatřil světlo světa první tank typu Panther s nočním viděním. Verze Sperber s dosahem 600 metrů se na bojištích využila v letech 1944 až 1945. Desítky Pantherů s nočním viděním obdrželi mnohé německé divize včetně šesté SS tankové armády působící v sousedním Maďarsku.

02
Panther Nachtjäger

Noktovizory pracují v infračerveném pásmu blízkém viditelnému světlu. Zachycují proto u obvykle teplých těles bezvýznamné množství jejich tepelného záření, tj. toho záření, které je úměrné teplotě povrchu tělesa, množství zachycené energie tedy není až tak ovlivněno teplotou tělesa. Naopak větší množství tepelného záření, které tedy obvykle, při obvyklých teplotách těles, nejvíce září při vlnových délkách okolo 10000 nm zachycují a využívají termovize.

Noktovizor zesiluje záření o vlnových délkách 700 až 1000 nm a převádí ho do viditelné oblasti spektra. Obraz se obvykle zobrazuje na zeleném stínítku. Uživatel tak vidí monochromatický, zelený obraz. První velké využití noktovizorů bylo během operace Pouštní bouře, Americké síly tak měly obrovskou převahu na sovětskou technikou jako v boji tak především transportu materiálů. Letci mohli zásobovat jednotky ve dne v noci. Ovšem tehdejší noktovizory nebyly tak komplexní jako dnes, piloti čas od času měli problém s orientací.

Novější přístroje v sobě kombinují klasický zesilovač zbytkového světla s možností vložení obrazu z externího zdroje videosignálu, například externí termovize, vláknová optika, dalekohled nebo zobrazení taktických dat jako GPS či mapy.

01
Jeden z novějších modelů noktovizorů - PVS-21

Výhody noktovizoru

  • Noktovizor má oproti infračervenému pozorovacímu přístroji menší rozměry a menší energetickou náročnost.
  • Oproti infračervenému snímači se nedá noktovizor oklamat tepelnou izolací, ale je možné potlačit odrazivost materiálů v infrapásmu vhodnou impregnací, nebo použitím speciálních tkanin vyvinutých pro tyto účely (moderní uniformy vojáků).

Nevýhody noktovizoru

  • Noktovizor není možné používat ve sklepeních a v jeskyních, pokud nemá přídavný zdroj infračerveného záření.
  • Starší verze přístrojů se dají „oslepit“ silným zdrojem světla.

 autor: Redakce