Nová čínská letadlová loď dokončena. Čína začíná s námořními testy.

 15. 05. 2018      Military Články

Čínská letadlová loď s prozatímním označením Typ 002, které brzy bude nahrazeno oficiálním názvem, opustila 13. 5. přístav Ta-lien a posléze byla podrobena prvním námořním testům. Jedná se o první letadlovou loď, kterou si Čína postavila sama. Plavidlo se připojí k první letadlové lodi čínské armády Liao-ning.

type002 2

Vznikají spekulace, že loď se bude jmenovat jako čínská provincie Šan-tung. Její stavba začala v roce 2014 v přístavu Tan-lien na severovýchodě země. Nicméně její existenci Čína potvrdila až předloni. Podle plánu by měla být oficiálně uvedena do služby v roce 2020.

type0023

Výtlak lodě činní 50 000 tun a konstrukčně vychází se sovětských letadlových lodí třídy Kuzněcov. Dále má být letadlová loď vybavena elektrickým propulsním systémem, podobným, jako má americká letadlová loď USS Gerald R. Ford. To by v praxi mělo umožnit provoz elektromagnetického katapultu. Více informací o letadlové lodi však zatím nebylo zveřejněno.

type002

Svou první letadlovou loď Liao-ning zařadila čínská armáda do aktivní služby v září 2012 a loni v listopadu ji označila za bojeschopnou. Liao-ning vznikla úpravou staré sovětské letadlové lodi Varjag, kterou Čína zakoupila v roce 1988 od Ukrajiny, lodi ovšem chyběly motory, navigace i zbrojní vybavení.

Čína již dříve oznámila, že rovněž zahájila přípravné práce na stavbě své první letadlové lodi na jaderný pohon, která bude po svém dokončení schopna dlouhodobě operovat na otevřeném moři. Podle informací má být loď dokončena v roce 2025. 

 

 autor: Tereza