Nová generace Humvee přichází!

 24. 06. 2018      Military Články

Model High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle známý jako Humvee, byl do provozu poprvé uveden v roce 1984 a během let svého působení se dočkal veliké obliby. Povědomí o obrněném vozidle se mezi laiky rozšířilo hlavně díky operaci Pouštní bouře. Díky své oblibě se vozidlo rozšířilo natolik, že jej využívala i Česká republika. Čas však běží jak splašený a je potřeba i nových inovací. A tak americká společnost AM General představila nový model, který má již zažitý model nahradit. Nový model má navrch zejména díky balistické ochraně, ale i díky lepším jízdním vlastnostem.

NXT 360 AM General 2


Nová generace nese označení NXT 360. Společnost AM General zatím neuvádí rozměry nového modelu. Naopak je však již známo, že je NTX 360 poháněn 6.5 litrovým přeplňovaným osmiválcem o výkonu 250 koní a 624 Nm točivého momentu dostupných již od 1700 otáček. Převodovka je samočinná a má šest rychlostních stupňů. Co se parametrů týče, víme, že nový model má širší pneumatiky a jeho hostnost činní 7,1 tuny.

NXT 360 AM General 1

Balistická ochrana tohoto vozidla je oproti ochraně původního vozidla o poznání lepší. Karoserie i okna jsou neprůstřelná, splňují nejvyšší standard B7. Samotný podvozek obstojí i při výbuchu protitankové miny. Součástí dodávky je i kanon Hawkeye umožňující vypouštět 105 mm střely s kadencí 8 střel za minutu.

NXT 360 AM General5

Zajímavé na tomto vozidle je, že si jej lze objednat jako kit k již existujícímu Humvee. Samozřejmě si lze objednat i kompletní vozidlo. Cena však tohoto nováčka nebyla zatím uveřejněna.

 

 

 autor: Tereza