Nové bojové vozidlo pro americkou armádu od Pratt & Miller

 02. 07. 2018      Military Články

V dubnu 2016 oznámila výzkumná společnost DARPA, že v rámci programu GXV-T byla oslovena i automobilka Pratt & Miller, aby vyvinula nové bojové vozidlo. V dubnu 2017 již byly odhaleny detaily nového prototypu společnosti Pratt & Miller.

METS

Nové bojové vozidlo pro americkou armádu má být inovativní zejména díky speciálnímu odpružení METS - The Multi-mode Extreme Travel Suspension. Tajemství odpružení se skrývá ve speciálním podvozkem s inovativním řešením, které má za úkol zlepšit mobilitu, zvýšit bezpečnost osádky ale i výkon celého vozidla a to, aniž by bylo využito příliš mnoho vrstev pancéřování.

METS2

Speciální odpružení METS má zaručit bojovému vozidlu bezproblémové zdolávání obtížných a nepříznivých terénů a stále vozidlo udržovat ve stabilní poloze. Vůz má být schopen tedy překonat téměř každý terén. Další výhodou odpružení je maximální minimalizace diskomfortu osádky. Podle informací, které poskytuje DARPA má být bojové vozidlo vybaveno standardními armádními dvacetipalcovými koly. Zejména má však být unikátem i díky své malé váze, což zaručuje snadnou přepravu, a také díky své vysoké rychlosti.

METS4
O METS již projevila zájem americká armáda i námořní pěchota. V současné době jsou plánována další nová vozidla s odpružením METS.

 

 autor: Tereza