Nové bojové vozidlo pro českou armádu

 05. 05. 2018      Military Články

Ani Armáda České republiky nezahálí a vesele pokračuje v modernizačním programu. Zaměřuje se i na bojová vozidla pěchoty (BVP – 2) a plánuje jejich nahrazení moderními vozidly s lepšími systémy. V současné době je pojednáváno o tom, že by mělo být nahrazeno 200 středně těžkých bojových vozidel.

S tímto problémem pravděpodobně pomůže společnost Rheinmetall, která navrhla bojové vozidlo LYNX. Bojové vozidlo LYNX má jasný úkol, zajistit úspěšné výsledky na bojišti. K tomu vozidlu má dopomoci jeho čilost ale i vyzbrojenost a obrněnost. Výjimečné je svou houževnatostí, ale i off-road mobilitou a celkovou efektivností v boji. Skládá se z osvědčených a odzkoušených technologií.

Lynx_Recce

Během srovnávacích zkoušek probíhajících během loňského léta v Vyškově představila společnost Rheinmetall vozidlo LYNX vybavené věží Lance. Hlavní výzbrojí věže Lance je stabilizovaný automatický kanón umožňující funkci airburst. Což umožňuje vozidlu zaměřit cíl s velikou přesností na vzdálenost i 3000 metrů, skvělé na tom je, že vozidlo je schopno zaměřovat i během pohybu. Samozřejmě výrobci počítali i s tím, že vozidlo bude vyzbrojeno různými protitankovými řízenými raketami, jako je EuroSPIKE, které mají české i německé ozbrojené síly k dispozici. Vozidlo je samozřejmě vylepšeno i o nejmodernější techniku.

V současné době je dostupné vozidlo LYNX ve dvou verzích, a to KF31 a KF41. První model je znám již z roku 2016. vozidlu nečinní žádný problém tříčlenná posádka a šestičlenná skupina plně vybavených pěších jednotek. Druhý model je prostornější, tudíž má místo i pro další dva vojáky.

lynx_KF31

KF31

Přívětivou zprávou byla i informace, že společnost Rhenmetall chce zapojit do projektu i český obranný průmysl. Díky projektu budou nabízeny i vysoce kvalifikované pracovní příležitosti v České republice a zajímavé nabídky pro české firmy. Díky německo – české spolupráci v čele se společností Rheinmetall má vzniknout jedno z nejmodernějších vozidel na světě. Celý projekt by tedy mohl přilákat pozornost nejen evropského obranného průmyslu.

V tomto videu se můžete seznámit s již vyprodukovaným modelem vozidla LYNX

 

 autor: Tereza