Nový světový rekord – Kanaďan vypnul islamistu na 3,5 km!

 29. 06. 2017      Military Články

Kanadské ozbrojené síly potvrdily, že člen Joint Task Force 2 (JTF2) pokořil tabulky a svou neobyčejnou střelou ustanovil nový světový rekord minulý měsíc. Výstřel by zaznamenán i na video záznam.

Odstřelovač při střelbě použil pušku TAC-50, jakou místo střelby si zvolil vyvýšenou pozici na oblastní, kde aktuální mise proběhla. Kanadské ozbrojené síly však pochopitelně přesné místo dění nebo jméno střelce neuvedly.

Puška Tac-50 vychází ze svého předchůdce a je stejně tak vyráběná americkou firmou McMillan. Od roku 2000 je tento model ve výzbroji kanadské armády pro střelbu na dlouhé vzdálenosti. Původní, předcházející návrh modelu je 80. minulého století, aktuální puška používá náboje ráže .50 BMG a výrobce je psáno, že efektivní střelbu je možné vést na vzdálenost 1800 metrů.


Tac-50 na střelnici s tlumičem

Tento výstřel neměl fatální následek pouze pro cíl střelby ale také pro ostatní islamisty. Jediná střela úplně překazila útok Islámského státu (IS) na pozice Iráckých jednotek. Jak řekl jeden z vojáků: „Namísto toho abychom shodili bombu, které by potenciálně v oblasti mohla zabít civilisty, je to ukázka velmi přesně vedené síly z takové dálky, že zlí hoši ani nevěděli co se děje."

Ještě před několika týdny prvenství v nejdelším zabití stále držel britský střelec Craig Harrison, který svou ranou na 2 475 metrů v roce 2009 zastřelil talibanského střelce svou .338 Lapua Magnum. A ještě před ním držel rekord další kaňadan od roku 2002, kdy Rob Furlong zaznamenal úspěšný zářez na 2 430 metrů svým kulometem RPK během operace Anaconda.

Členové jednotek JTF2 plní především protiteroristické mise odstřelovačské mise nebo záchranu rukojmí. Mnoho informací o tomto uskupení však nenajdete, spousta jich je utajených nebo je kanadská vláda prostě nekomentuje.

Kanadská vláda v roce 2016 z Iráku stáhla své stíhací letouny CF-18, což se však projevil pouze tím, že přibilo členů speciálních jednotek, z původních 69, jich je něco přes 200. Tito vojáci se však nezapojují (aktivně) do přímých bojů, v prvních liniích je možná najdete ale jako výcvikové instruktory a poradce nejen pro Iráčany ale také pro Kurdy.

I když je kanadská armáda v porovnání s Americkou nebo i Britskou armádou menší, její snipeři mají ve světě dobré jméno, stačí se opět podívat na tabulky nejdelších výstřelů, 3 z 5 nejlepších na světě jsou právě ze země javorového listu.

K tomu abyste ale mohli provést tak výjimečný, obtížný a samozřejmě úspěšný výstřel na 3,5 kilometru nestačí abyste uměli střílet. Tady už se dělí chlapi od kluků a je nutno umět například i skvěle matematiku, takže děti, dávejte ve škole pozor! K tomu ještě patří jistě skvělý zrak, porozumění munici, zbrani a jistě i troška toho posraného štěstíčka.

Jedná se totiž o takovou vzdálenost, kde musíte brát v potaz balistiku střely, která se mění během letu k cíli, vítr, teplota vzduchu, připočíst rozdíl nadmořské výšky mezi vámi a cílem, zakřivení Zeměkoule nebo i Coriolisovy síly, způsobené samotnou rotací naší planety.

 autor: vojín Karel