Nový stroj pro ruskou armádu, který hravě odolá sibiřským nástrahám

 24. 07. 2018      Military Články

Novinka vyrobená pro ruskou armádu se nazývá Berkut–2. Stroj byl představen již na přehlídce oslavující vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem. Jeho největší výhodou má být právě schopnost dostat se i tam, kam se zatím člověk odvážil jen se psím spřežením a saněmi.

Ruská armáda stále hledá inovace v oblasti techniky, která by dokázala překonat nástrahy nehostinných oblastí. I v současné době jsou některé sibiřské oblasti natolik nevlídné, že se ruští vojáci při jejich zdolání museli spoléhat například a psí spřežení. V jednu chvíli se zdály jako dobré řešení i sněžné skútry. Ty ovšem neochránily vojáky nijak před nevyzpytatelným počasím.

berkut22

Právě proto byla vytvořena novinka Berkut-2, známá také jako TTM-1901-40. Nový stroj vyrobila společnost NPO Transort. Berkurt-2 je vlastně inovací staršího modelu, pro vojenské účely, kdy je karoserie automobilu připevněna k podvozku skútru. Tudíž se vlastně úplně nejedná o novinku, nehledě na to, že pod kapotou lze nalézt pouze starou ověřenou techniku. Karoserie první generace Berkutu pocházela z malého sovětského automobilu známého jako Lada, tento automobil přestal být vyráběn v roce 2008.

berkut2

Berkut-2 se ovšem modelu Oka rozhodně nepodobá. V „novém" modelu se zachoval motor VAZ-21213 o objemu 1.7 litru a výkonu 80 koní, kterou bychom nalezli i pod kapotou Lady Niva. Pod kabinou se nachází stejná technika, jako u běžných sněžných skútrů. Dvojice lyží určená k zatáčení a jeden široký pás přenášející výkon na podklad. Berkut-2 by měl podle informací dosáhnout rychlosti maximální rychlosti 64.3 km/h a jeho dojezd na jednu nádrž se odhaduje na 201 kilometrů, samozřejmě to záleží na podmínkách.

berkut24

Stroj se díky své kompaktnosti vejde do většiny ruských nákladních letadel, tudíž se urychlí i jeho přeprava. Samotný Berkut-2 dokáže utáhnout necelých 300 kilogramů v závěsu. Což by mohla být výhoda například při potřebě zásobování.

Militarizovaná verze Berkutu-2 disponuje speciální nástavbou za kabinou, na které může být umístěn například kulomet, který by mohl zaručit alespoň malou ochranu stroje. Výbavu by také měly tvořit přídavné světlomety, komunikační zařízení a navigační systémy. Velice důležité vylepšení je například schopnost stroje velice rychle vytopit kabinu. Berkut-2 dokáže v kabině udržet teplotu 17. 7 °C a to i když je venku okolo -51 °C.

 

 autor: Tereza