Operace Opera - izraelský útok na Saddámův jaderný reaktor

 07. 06. 2017      Military Články

Jak je známo, Irák se snažil již od počátku atomového věku získat přistup k jaderným zbraním. V roce 1956 započaly Spojené státy spolupracovat v Irákem, kde v rámci mírového partnerství jim dodali laboratoře pro atomový výzkum a zároveň začali zaškolovat irácké vědce. Po smrti krále Muri-as Saida se však karta obrací a Irák začíná spolupracovat se Sověty. V roce 1968 tak spatří světlo světa první reaktor typu IRT. Tentýž rok se dostává k moci strana BAAS a v ní se objevuje člověk jménem Saddám Husajn. Ten v roce 1979 koná stranický převrat a stává se tak vládcem Iráku.

01

Saddám Husajn na archivním snímku

I ten, stejně jako jeho předchůdci lačnil po atomové energii. Sověti mu však další technologie dodat nechtěli, a tak se Husajn obrátil na Francii. Ta v čele s prezidentem d'Estaignem prodala iráckému diktátorovi reaktor o výkonu 40 MW, společně s offsety týkající se stavby samotného reaktoru a školení personálu a zároveň mu Francouzi poskytli obohacený uran U 238, který je vhodným materiálem pro výrobu nukleárních zbraní. Touto transakcí získala Francie 260 miliónů dolarů.

03

Reaktor Osirak - cíl mise Opera

Tato situace se však nelíbila Izraeli. Ten se proto rozhodl sabotovat tyto plány a v roce 1979 v rámci operace Sphinx vybuchla v Marseille nálož, která zničila část iráckého reaktoru. O rok později byl zabit vrchní vědec iráckého jaderného programu, a ještě tentýž rok podnikl Irán během irácko-iránské války útok na komplex Al-Tuvajta, kde se reaktor stavěl. Stíhačky F-4 Phantom však zničily pouze výzkumnou laboratoř, neboť nebyly uzpůsobeny k útokům na pozemní cíle.

To se však změnilo, když Izrael získal stíhačky F-16 Fighting Falcon. Ty už disponovaly možností útočit na pozemní cíle, a tak 29.října 1980 vzniká přísně tajná operace s krycím názvem Opera. Ta se uskutečnila 7. června 1981, kdy z letiště Etzion odstartovalo 8 stíhaček F-16.Každý z letounů byl osazen dvěma pumami Mk 84 a na závěsnících byly 2 PLŘS s IR naváděním AiM-96 Sidewinder. Následně se k nim přidaly čtyři letouny F-15A Baz vyzbrojené Sparrowy a Shafriry.

02

F-16 kterou pilotoval izraelský kosmonaut Ilan Ramon

Izraelci měli moment překvapení na své straně, neboť přilétli z opačné strany, než by je mohl Husajn čekat – tedy z východu. Krátce po půl šesté odpoledne se Izraelci objevují na reaktorem nijak nezatěžování iráckým PVO. V přímce se dvaceti sekundovými rozestupy útočí všech 8 F-16. Všech 16 pum zasáhlo cíl s přesností menší než dvanáct metrů, což mělo za následek kompletní destrukci reaktoru i přilehlé budovy. Zároveň tak zničili i onen starý sovětský IRT reaktor.

 V 19:00 byly všechny letouny zpět na základně Etzion a mise tak byla úspěšná. Na mezinárodním poli však tato akce způsobila poprask. OSN vydala proti Izraeli rezoluci, ale díky pomoci USA byly sankce vůči Izraeli vetovány. Saddám Husajn byl vzteky bez sebe, k němu se přidalo i SSSR, protože tvrdil, že jeho reaktor (který se mimojiné jmenoval Osirak, podle Osiris, což je egyptský Bůh Smrti – jak příznačné), bylo civilní výzkumné zařízení.