opravdový Kapitán Amerika: sice vojín, ale za jedno odpoledne zabil 50 Němců, získal hromadu medailí a dostal se do Hollywoodu

 22. 05. 2016      Military Články

Pro Murphyho to všem začalo vyloděním na Sicílii při Operaci Husky. Společně se 3. divizí vyháněl Němce z Messiny a poté se za nimi hnal do jižní Itálie. Jenže v těchto bojích ještě nic nenasvědčovalo tomu, že Murphy, syn irského emigranta, bude bůhví jaký válečník.

V blátivém předmostí u Anzia to nebylo o mnoho lepší, navíc tam přijel, až když hlavní boje skončily, a tak ho tam čekala jen urputná poziční zákopová válka doprovázená neustálým ostřelováním. Přesto už zde projevoval mimořádnou odvahu a velitelé si ho začínali všímat.

bbb
(pláže obsazené spojenci po vylodění v Itálii)

Zlom nastal ještě později, při Operaci Dragoon, tedy vylodění v jižní Francii v roce 1944. Přestože obrana Němců zde byla mimořádně slabá, padl zde Murphyho nejlepší kamarád Lattie Tippton, také tvrdý chlapík z Texasu. Kamaráda mu zabil jakýsi voják Wehrmachtu, střelil přímo do srdce v době, kdy všichni Němci kolem už mávali bílými vlajkami, Murphy tehdy propadl vražednému šílenství. Postřílel svou karabinou veškeré osazenstvo zákopů a naházel na ně ruční granáty. Když skončil, všude byli mrtví Němci, a Murphy dostal svou první stříbrnou medaili. V citaci k medaili bylo uvedeno, že: "Murphy zcela sám dobyl a ovládl horský hřeben držený nepřítelem."

Od té doby se v něm něco zlomilo. Vyhledával nebezpečí, chodil dobrovolně na hlídky, pouštěl se do smrtelně odvážných misí a také byl několikrát raněn. Zároveň ovšem začal sbírat vojenské medaile a na velitelství už nebyl žádným neznámým vojínem.

jendotka
(Murphyho jednotka)

Vrchol jeho vojenské kariéry nastal při bojích u obce Holtzwihr v Alsasku v lednu roku 1945. Postupujícím Američanům se propadl most přes řeku Ill, takže jejich tanky nemohly dál. Na druhém břehu řeky tak stála jen osamocená Murphyho rota B a obec Holtzwihr přeplněná Němci. Jejich útok byl nevyhnutelný a vojáci roty B drkotali hrůzou zuby. Murphy je poslal všechny asi půl kilometru zpět, sám se uvelebil s karabinou a polním telefonem ve vraku amerického stíhače tanků. Na tři stovky Němců a šest tanků se hnalo přímo na něj. Murphy po nich pálil ze své karabiny a do telefonu zadával souřadnice pro dělostřeleckou palbu. Když se ho Němci snažili obklíčit, začal po nich střílet z kulometu, který na stíhači tanků zůstal. Když se do boje zapojila i americká letadla, Němci raději ustoupili.

Murphy oficiálně zabil toho odpoledne 50 Němců, další stovky jich zahnal na útěk, stejně tak jejich moderní tanky. Dostal Medaili cti, druhou stříbrnou hvězdu a celkově posbíral za války na třicet vyznamenání včetně francouzských. Z války ho raději stáhli, protože svého nejvíce vyznamenaného muže nechtěli ztratit v posledních týdnech války.

hhh
(ilustrace bitvy o obec Holtzwihr)

Murphy byl po válce legenda. Časopis LIFE ho dal na obálku, stal se hercem, Hollywood ho obsadil do čtyřicítky filmů včetně filmu o něm samém. Napsal také bestseller Do pekla a zpět, kde líčil svá vojenská dobrodružství. Audie Murphy zemřel v roce 1971 při letecké havárii v americké Virginii. Bylo mu pětačtyřicet let.

 autor: Redakce