Pablo Escobar - Kokainový král

 03. 12. 2016      Military Články

Ve své době byl Pablo Escobar nejmocnější drogový boss. V době největší slávy kontroloval 80% celosvětového obchodu s kokainem. Forbes ho v 1989 dal jako 7. nejbohatšího člověka té doby.

Narozen v roce 1949, do rodiny chudého farmáře a učitelky základní školy. Jako mladík kradl náhrobní kameny ze hřbitovů a ty následně přebrušoval a dále prodával. Taktéž kradl auta a pašoval cigarety či prodával falešné losy. Následně začal organizovat únosy kolumbijských politiků a jejich rodin → získal prvních 100 tisíc dolarů. Escobar měl sen stát se miliardářem a tak začal nový byznys. Kokain.

07

Escobar v mládí na policejním snímku

V roce 1975 začíná se svým bratrancem převážet ve starých leteckých pneumatikách a kufrech zásilky kokainu do USA. V té době je po něm neskutečná poptávka, a tak Escobar začne do Spojených států posílat letadla plná bílého prášku. Ze získaných peněz koupil během tří let 15 letadel, 6 vrtulníků a 2 ponorky. Tyto dopravní prostředky dovážely několik desítek tun kokainu do USA měsíčně. Největší dávka kokainu vážila 23 tun!

Takto postupně začal ovládal kokainový byznys a jeho kartel v době největší slávy vydělává 70 miliónu dolarů denně!

01

El Seňor

Escobar byl podivná postava, protože je mnohými brán i jako hrdina. Penězi co získal z prodeje drog stavěl školy, kostely, domy pro chudé a tito lidé mu splnili co mu na očích viděli. Tak Pablo získal síť spojek, distributorů, ochránců a stal se téměř nedotknutelným.

Na jeho straně byli policisté, jiní drogoví baroni, poslanci, soudci. Né, že by tito zrovna chtěli, ale Escobar razil politiku „plata o plomo“ což je přeloženo jako „stříbro nebo olovo“ – buď vás podplatím, nebo zabiju.

02

Escobar v s knírkem, jak jej známe nejvíce

V roce 1985 Escobar zorganizoval výbuch v budově kolumbijského nejvyššího soudu, kde zemřela více než polovina soudců, kteří měli na starosti vyšetřování jeho obchodů. Roku 1988 nechal zavraždit 3 prezidentské kandidáty, kteří nebyli na jeho straně. Rok na to vybuchla bomba na palubě civilního letadla, kde zemřelo přes 130 lidí. Opět Escobarova práce. A tehdy se misky vah převážily.

Jeho popularita mezi obyvateli rapidně klesala. Proto Escobar uzavřel dohodu s kolumbijskou vládou, že nebude vydán do Spojených států, že jeho kartel přestane šířit násilí a že půjde na 5 let do vězení, které si nechal postavit. Jednalo se o luxusní vilu. Avšak Escobar z vězení dále řídit své obchody, jezdit na fotbalové zápasy, či na party. Vláda se jej tedy pokusila přesunou do normálního vězení, ale při transportu unikl.

03

Jeho luxusní vězení La Catedral

Do honu na Escobara byly zapojené kolumbijské speciální policejní jednotky, Delta Force a NAVY SEALS a tzv. Los Pepes. Jednalo se členy Escobarova kartelu, kteří jej chtěli nahradit a skupiny jeho nepřátel a nezvražděných obětí. Odměna za jeho dopadení byla 7 milionu dolarů.

06

Jeden z prvních snímků jeho zabití na střeše


Když Escobara našli, pokusil se utéc přes středu na protější dům. Při útěku po střechách speciální jednotky po něm začali střílet. A tak, 2. prosince 1993 zemřel Pablo Escobar. Smrtící rána padla do hlavy, za pravé ucho.

05

A takto skončil největší drogový boss světa

 autor: Redakce