Parabella - jedna z nejznámějších pistolí světa

 02. 08. 2016      Military Články

Luger P.08 je jedna z nejznámějších pistolí světa. V Evropě je známější pod názvem Parabellum - „Parabella“. Pistole byla vyvinuta Georgem Lugerem z jedné z prvních komerčně úspěšných samonabíjecích zbraní - pistole Borchardt C-93. Pistoli Luger si v roce 1898 nechal patentovat Georg Luger. Od roku se začala také v Německu vyrábět.

01

Pistole byla velmi dobře zpracována, ve své době se jednalo o jednu z nejspolehlivějších samonabíjecích zbraní. Hlavní nevýhodou byla poměrně vysoká výrobní náročnost, nevhodná u služební zbraně. Pistole byla vyráběna v mnoha variantách. P.08 byla původně bez možnosti nasazení pažby, v průběhu výroby ponechána možnost připojení pažby, délka hlavně 100mm, ráže 9 mm. Od roku 1938 ji výzbroji začala pomalu nahrazovat nová německá pistole Walther P 38, jejíž výroba byla výrazně jednodušší a levnější.

02

Původní ráže pistole byla 7,65mm Luger. Tento náboj má, stejně jako náboje 7,63 Mauser a 7,62 Tokarev, původ v náboji 7,63 Borchardt. V průběhu vojskových zkoušek byl na základě požadavku vyšší zastavovací schopnosti vyvinut z náboje 7,65 Luger, dnes celosvětově známý pojem, náboj 9mm Luger. Mnoho pistolí ráže 7,65 Luger bylo v průběhu času transformováno na ráži 9mm Luger. K této transformaci stačilo pouze vyměnit hlaveň.

03
jeden sběrateský kousek

Pistole je obecně známa zejména jako "pénulaosmička", "nulaosma". Tedy P08. Ve skutečnosti toto populární označení platí pouze pro její variantu tak, jak byla oficiálně přijata do výzbroje Reichswehru před první světovou válkou. To znamená pistoli Luger s hlavní o délce 98mm, ráže 9mm Luger, bez automatické dlaňové pojistky a s výstupkem pro připevnění nástavné pažby.

04

Zajímavá je také její Dělostřelecká verze. Tato pistole - karabina, vyráběná během první světové války, byla určena pro poddůstojníky dělostřelectva jako náhražka standardní karabiny Mauser. Tyto pistole měly hlaveň dlouhou 200 mm, stavitelné hledí pro střelbu na vzdálenosti do 800 m a válcový zásobník systému Leer na 32 nábojů! Speciální exempláře měly hlavně o délce 250, 300 a 400 mm. Vzniklo asi 250 000 těchto pistolí. Nebyly příliš oblíbeny, především pro své nepraktické rozměry.

 autor: Redakce