Patriot 4X4 APC – moderní obrněné vozidlo na tatrováckém podvozku

 28. 06. 2018      Military Články

Svou nabídku pozemní speciální techniky rozšířila i česká společnost Excalibur Army, která spadá do významného českého holdingu Czechoslovak Group (CSG). Novinkou je obrněné vozidlo Patriot 4x4 Tactical APC. Patriot patří do nové generace univerzálních vozidel střední váhové kategorie a je postaven na unikátním podvozku české automobilky Tatra Trucks.

Patriot 4x4 Tactical APC

Obrněné vozidlo modulárního konceptu je řazeno do kategorie vozidel o váze 12 až 15 tun a díky své univerzálnosti najde uplatnění u ozbrojených a bezpečnostních sil i u civilních složek, jako jsou například hasiči, či záchranáři. Bytelná konstrukce vyráběná společností Excalibur Army a odolný podvozek od automobilky Tatra Trucks zaručují, že vůz si hravě poradí i v těch nejtěžších klimatických a terénních podmínkách.

Patriot byl obohacen o unikátní tatrovácký podvozek s centrální nosnou rourou, výkyvnými nezávisle zavěšenými polonápravami a pohonem všech kol, jehož odolnost a spolehlivost byla prokázaná například na Rallye Dakar. Nosná páteřní roura je doplněna o pevný trojramenný rám zvyšující tuhost a konstrukce zavěšení kol umožňuje standardní zátěž až 7,5 tuny na nápravu, volitelně dokonce 9 t na přední a 10 t na zadní nápravu. Pro vozidlo není problém překonat těžký terén, jak na zpevněných, tak na nezpevněných komunikacích.

Patriot 4x4 Tactical APC2

Konstrukce Patriotu umožňuje instalaci hlavňových zbraní v rážích 7,62 mm, 12,7 mm či 14,5 mm, a to jak ručně ovládaných, tak v dálkově řízených zbraňových stanicích. Nicméně může být obrněnec vybaven i řízenými střelami či minometem. Jeho podvozek má nezávislé zavěšení kol s pneumatikami rozměru R20, jež jsou opatřena centrálním dohušťováním, a také disponuje vzduchovým odpružením na obou nápravách. Vozidlo je poháněno dieselovým šestiválcem Cummins ISB o objemu 6,7 l a výkonu 210 kW při 2500 otáčkách za minutu. Dosahuje tedy maximální rychlosti 110 kilometrů za hodinu. V základním provedení je obrněné vozidlo schopno převážet šestičlennou osádku, a to včetně její výzbroje a vybavení.

Patriot splňuje všechny normy NATO a může být upraven a modifikován přesně podle požadavků uživatelů. Jedná se o univerzální platformu, takže opravdu může sloužit pro nejrůznější účely. Dostupná bude také prodloužená varianta s větší kapacitou interiéru, dále pak provedení pickup a pickup s prodlouženou kabinou. Patriota však bude možné i modifikovat do podoby například velitelského vozidla. Je zaopatřen systémem ochrany proti zbraním hromadného ničení (NBC) a filtroventilací včetně klimatizace, jeho vybavení mu zajišťuje bezproblémovou funkčnost v rozmezí teplot od -32 až do +49 stupňů Celsia. Vozidlo disponuje balistickou ochranou Level 3 a protiminovou Level 2A/2B dle STANAG 4569. Povinnou výbavou vozidla jsou i speciální sedadla jejich úkolem je tlumit následky výbuchu pod vozem, nebo automatický hasící systém.

Patriot 4x4 Tactical APC3

Maximální bojová váha vozidla činní 15t, a to při délce 5600 mm, šířce 2550 mm a výšce 2700 mm. Díky těmto parametrům, je Patriot snadno přepravitelný transportními letadly i výsadkovými plavidly. Díky Tatrováckému podvozku je brodivost vozidla 1200 mm.

 

 autor: Tereza