Po čtyřech hodinách čekání zastřelil džihádistu na 2,5 kilometru!

 29. 05. 2017      Military Články

Odstřelovač z britských SAS – Special Air Service si na začátku května připsal krásný zářez. Jeho cílem bylo odstranění nepřátelského ostřelovače Islámského státu, který předtím zabil několik vojáků a pár lidí zranil.

01

SAS napomáhá místním jednotkám v boji proti Islámskému státu

Klasická protiodstřelovačská operace se konala v Iráku v bitvě o město Mosul, která zde zuří již od roku 2016. Město bylo předtím dobyto bojovníky Islámského státu a postupně je získáváno zpět spojeneckými jednotkami Iráčanů, Peršmergů a speciálních koaličních sil.

Nepřátelský odstřelovač byl vyzbrojen odstřelovací puškou SVD Dragunov, pohyboval se ve městě, a přitom často měnil pozice. Seržant z SAS tak musel čekat přes čtyři hodiny na vhodnou příležitost k výstřelu.

02

Vždy záleží jen na úhlu pohledu

Hra na kočku a myš nakonec skočila, když se začalo stmívat. Džihádista vylez z jedné vypálené budovy na místo, o kterém si myslel, že je bezpečné, a dal si pušku na rameno. Pak ho sniper zasáhl do krku.

Odstřelovač SAS bylv vyzbrojen zbraní CheyTac Intervention M-200, kterou měl nejspíše vypůjčenou od svých kolegů z DEVGRU. Zbraň má spolehlivý dostřel 1 830 metrů a její maximální je 3 km. Taktéž obsahuje počítač, který je schopen analyzovat faktory důležité pro střelbu – vítr, vlhkost nebo teplotu.

03

M200 stojí zhruba 14 tisíc dolarů