Pořádný Brouček -82 tun a měl manipulovat s jadernými hlavicemi

 07. 10. 2016      Military Články

Armáda pochopitelně často pracuje s nebezpečnými materiály. Nejde jen o trhaviny a munici, ale třeba i o toxické nebo radioaktivní látky. Někdy je také třeba nutno působit přímo v prostředí, jež je zamořeno chemikáliemi či radiací. A právě za takovými účely vyrobila americká společnost General Electric roku 1961 naprosto výjimečné vozidlo, jež si objednalo americké letectvo.

01
název je zjevně sarkastický, jde totiž o pořádný kus Brouka

Počítalo se s ním právě pro manipulaci s radioaktivními materiály, například se součástmi jaderných reaktorů či jaderných hlavic, eventuálně i pro činnost přímo v reaktorové zóně v případě nějaké havárie či v místě zasaženém nukleární explozí. Oficiálně se nazývalo Vehicle-Mounted Manipulator, známější však bylo jako Beetle (tedy hezky česky Brouk).

02A jedna taky v barevném provedení

Základ pro prapodivný a mohutný stroj vytvářel podvozek, který pocházel ze samohybného protiletadlového kanonu M42 Duster. Na podvozku se nacházela mimořádně silně chráněná kabina, která se dokázala zvednout do výšky až 4,5 m a otáčet se vpravo nebo vlevo. Jen samotný kryt kabiny vážil přes sedm tun a čelní sklo bylo přibližně 60 cm silné!

03mohutný stroj s překvapivě jemnými pohyby, manipula s vajíčkem

Ke kabině byla připojena dvě manipulační ramena, každé o maximální délce 4,8 m. Pohyby ramen kopírovaly pohyby rukou operátora, a tak mohly být opravdu mimořádně precizní, doufám, že teď nejsem jediný, komu to připomnělo podobný biják s názvem Pacific Rim. Ale dál, tento Brouk 85 tun vážící sloužil až do roku 1964, kdy ho nahradily manipulátory na bázi obrněných transportérů M113.

04Tak už víme odkud přišla inspirace na americký biják Pavidic Rim, podoba je sand všem jasná, určitě by stálo za to si do Brouka sednout a udělat si třeba, no třeba vajíčka se slaninou...

 autor: Redakce