Prababička všech Raket – Německá V-1

 25. 01. 2016      Military Články

V červnu 1942, nacističtí vědci začali pracovat na nové tajné zbrani. Jméno „Vergeltungswaffe“ znamená „zbraň Pomsty,“ název byl záměrně vybrán ministrem propagandy Goebbelsem jako odpověď na spojenecké hromadné bombardování zastavěných oblastí. V-1 byl bezpilotní monoplán poháněný raketovým motorem schopný nést až jedno tunovou hlavici. Byly odpalovány z fixní rampy se startovací rychlostí asi 560 km/h. V-1 měla 8 metrů na délku a rozpětí křídel činilo 5 a půl metru.

Britové měli první informace o nové zbrani už v srpnu 1942, také díky jednomu dánskému námořnímu kapitánovi, který objevil jednu z prvních testovacích verzí, která spadla na malém ostrově mezi Německem a Švédskem. Kapitán poslal fotografie a náčrt Britům, kteří hned začali s přípravami na boj s touto zbraní.

Britové na boj s bombami používali stíhací letouny, které byly rychlejší než raketa samotná a mohly raketu zničit před vlastním dopadem. Piloti obvykle opatrně podsunuli křídlo vlastního letadla pod křídlo rakety, pak už jim nic nebránilo v tom, vyrotovat vlastní křídla směrem nahoru a tak rozhodit stabilizační gyroskop rakety což vedlo k jejímu předčasnému pádu. Tato technika byla překvapivě oblíbenější než střelba na raketu kvůli riziku vybuchnout rovnou před letadlem pilota.

Zajímavosti:

  • Poslední V-1 dopadla na Britskou půdu v Březnu ´45, dva dny po posledním útoku V-2
  • Bylo vyrobeno téměř 30 000 V-1 a přibližně 10 000 jich také bylo odpáleno
  • 2 419 raket dopadlo na Londýn a zabilo kolem 6 200 a zranilo 18 000 lidí

 autor: Redakce