Před 180 lety byl vyroben první revolver značky Colt

 04. 03. 2016      Military Články

Samuel Colt se narodil v Hartfordu, ve státě Connecticut. Mnohem raději než Bibli studoval mladý Colt vědeckou encyklopedii. Později, po vyslechnutí vojáků, kteří mluvili o úspěchu dvouranné pušky a nemožnosti sestrojit zbraň, která by mohla střílet pětkrát nebo šestkrát, Colt rozhodl, že bude vynálezcem a vytvoří "neuskutečnitelnou zbraň."

V roce 1832 jej otec poslal na moře, učit se námořnické řemeslo. Colt později řekl, že k vynálezu revolveru jej inspirovala kolesa parníku, během jeho první plavby. Na této cestě vytvořil dřevěný model revolveru.

detail
(detail revolveru)

Po návratu do Spojených států v roce 1832, mu otec zaplatil výrobu dvou revolverů. Tyto zbraně se ukázaly být nekvalitní, protože mu otec nevěřil a zbraně nechal vyrobit co nejlevněji. Jedna ze zbraní při výstřelu praskla, druhá nestřílela vůbec.

V roce 1835 Colt odcestoval do Evropy, kde sháněl dodatečné patenty mechanismu. Po návratu do Spojených států založil továrnu na výrobu zbraní v Patersonu ve státě New Jersey a požádal o patent na zbraň s otáčivým válcem, ten mu byl udělen v únoru 1836. Díky tomuto patentu mohl Colt začít vyrábět své první revolvery. Colt nikdy netvrdil, že vynalezl revolver. Jeho konstrukce byla praktičtější adaptace britského systému “revolving flintlock.”

balemní
(dobové balení)

I když na začátku získal zakázku od US armády a vojáci si zbraně zamilovali, nešly příliš na odbyt a proto byl donucen továrnu v Patersonu zavřít. Poté však přišla z čista jasna objednávka na 1 000 nových revolverů značky Colt určených do mexicko-americké války. Takto velká objednávka znovu umožnila Coltovi vyrábět zbraně. Revolver pak byl ještě upraven a díky dalším objednávka se výroba rozjela naplno.

Jeho revolvery si získaly takovou oblibu, že se jméno Colt stalo synonymem pro revolver. Kalifornská zlatá horečka a expanze na západ přinesla takovou poptávku po zbraních, že mohl Colt svůj závod v Hartfordu rozšířit. Díky patentu si Colt vybudoval monopol a rozhodl se začít prodávat revolvery i v Evropě.

colt
(Samuel Colt)

Samuel Colt zemřel v Hartfordu v roce 1862 byl velmi zámožný a svými podřízenými uznávaným.
Citát:

„Bůh stvořil muže silné a muže slabé, a já jsem ten rozdíl vyrovnal.“

 autor: Redakce