Při útoku na hlídku v Afghánistánu byl zraněn další český voják

 13. 07. 2014      Military Články

Hlídka byla podle Růžičkové napadena o půlnoci afghánského času z ručních zbraní a RPG, tedy ručních protitankových zbraní. Útok se odehrál nedaleko základny Bagrám, kterou česká jednotka hlídá.

Zraněn byl šestatřicetiletý desátník J.M., který obsluhuje střeleckou věž vozidla. "Na místě mu byla okamžitě poskytnuta první pomoc. Následně byl transportován do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám, kde se podrobil operaci. Jeho stav je stabilizovaný," dodala Růžičková. Rodina vojáka již byla informována.

Informace o dalším zraněném vojákovi zastihla premiéra Bohuslava Sobotku ve studiu diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. „Než jsem šel k vám do studia a odložil jsem mobilní telefon, tak jsem tuto informaci neměl. Ukazuje to, že bezpečnostní situace v Afghánistánu dobrá není, nicméně mise byla schválena a my počítáme s jejím konáním do konce roku. Na podzim se pak bude rozhodovat o jejím dalším působení,“ konstatoval Sobotka v Otázkách.

Čtyři čeští vojáci zahynuli v Afghánistánu v úterý, když byli na patrole v okolí základny Bagram v afghánské provincii Parván. Výbušný systém odpálil útočník z povstaleckého hnutí Talibán.

Při útoku zemřeli dva desátníci, četař a rotmistr ve věku 28 až 39 let, další rotmistr ve věku 39 let byl těžce zraněn a převezli ho do americké vojenské nemocnice v Bagramu. Voják podstoupil už čtyři operace

 autor: Redakce