Proč není Čínská armáda silná?

 17. 02. 2016      Military Články

Hromada lidí má čínskou armádu za Obrovskou vojenskou sílu, která je největším soupeřem USA.

Ano, Čína má největší existující armádu světa - 1,2 miliónu lidí, a ohromující rozpočet 120 Miliard dolarů, a ani nechtějte vědět kolik je to státních rozpočtů ČR, ale vy to chcete vědět že… je to 2,5 státního rozpočtu České republiky pro rok 2016, to už je pěkných pár korun.

Ale dál. Totiž, Čína nemá největší armádu na světě ale její Čínská komunistická strana má. Čínská lidová osvobozenecká armáda (ČLOA) není národní armádou, která slouží státu nebo spíš svým občanům. Ale je spíše ozbrojenou částí strany. Důležité dodat, že všichni vrchní generálové jsou členy KS a noví vojáci musí slíbit věrnost komunistické straně,  žádný slib bránit čínskou konstituci nebo čínský lid.

ČLOA není tak silná jak byste si mohli mysleli, a tady je 10 důvodu proč tomu tak je:

  1. Hej víte, co je super důležité pro vedení armády? Infrastruktura a propojenost mezi velením různých složek armády, aby všichni věděli, co ti ostatní dělají a navzájem si nepřekáželi. To je to co všechny větší světové armády mají, kromě té Čínské. Bylo oznámeno, že se na infrastruktuře pracuje, ale jak se zdá, skutek utek.
  2. ČLOA až překvapivě levná, podle Pentagonu je průměrný americký voják vybaven takovou výstrojí a výzbrojí, že vybavit ho stojí asi 427 tisíc korun, na druhou stranu jeden čínský voják stojí asi 37 tisíc korun a z toho pouze puška stojí polovinu.
  3. S vybavením, které Čína opravdu mají je spojen takový problém. Polovina vojáku se do něj nevejde. Podle výzkumu čínské generality průměrný čínský voják vyrostl o 2 cm do výšky a o 4cm v pase, za posledních 20let a to znamená, že jsou až moc velcí a nepasují do svých strojů a tanků, prostě se do něj nevejdou! A víte za co Čína tak moc utrácí? Většina peněz jde do upravení již stávajícího vybavení.
  4. I kdyby neměli nejnovější vybavení ČLOA má skvělé pokrokové myšlení, totiž jistý viceadmirál Zhang Zhaozhong, v roce 2003 předpověděl, že Američani, nikdy nedobijí Bagdád a mezitím, doslova hodiny poté jednotky US armády napochodovaly do Husajnova paláce v Bagdádu. A tento admirál také předpověděl, že Muammar Kaddáfí nebude nikdy nalezen, bohužel následovně se stal opak a Libyjští rebelové jej dopadli a zlynčovali v jeho úkrytu. Třešnička na konec, stejný admirál také řekl, že smog nad Pekingem není tak zlá věc, protože to blokuje americké laserem naváděné rakety.
  5. Čína je také jediným stálým členem rady bezpečnosti OSN, která nikdy nepostavila vlastní letadlovou loď. Vlastně jednu měli a přepracovali ji, ale tu koupili od Ukrajiny. Bohužel dlouho nesloužila, protože selhaly motory.
  6. Každý rok PLA má 6 miliónů nových rekrutů! To by mohlo být ohromující číslo, kdyby ovšem tito rekruti nebyli tam a zpět během jednoho měsíce. Čínští vysokoškolští studenti musí projít základním výcvikem, než jim začne škola. Hromada času je však věnována pořadovým cvičení a patriotismu.
  7. Asi byste si tipli, že nejdůležitější části toho stát se vojákem je… no… stát se vojákem, ale v Číně je trochu jinak.Totiž 20 až 30% celého výcviku se Čínští vojáci učí propagandu Komunistické strany, zpívají oslavné písně a prochází kurzem Marxismu-Leninismu na začátku výcviku.
  8. To všechno by ale ani nevadilo, protože Čínští vojáci bojují v mnoha válkách a mají zkušenosti… vlastně ne, počkat. Naposledy byla čínská armáda v akci v roce 1989 v Peking a šlo o Masakr na náměstí Nebeského klidu (slavná fotka muže stojícího proti řadě tanků).
  9. Noví rekruti ČLOA opravdu nejsou atleti, 60% VŠ uchazečů o vojenskou službu neprojdou fyzickými testy. Jak říká kancelář Čínské armády je to kvůli tomu, že branci jsou slabí, mají špatný zrak a trpí nadváhou. A to dokonce během posledních 8 let čínská armáda dvakrát snižovala nároky na uchazeče.
  10. Díky tomu, že čínské velitelství je obsazeno hlavně členy komunistické strany, tedy politiky z povolání je doslova zamořena korupcí. Podle Business Insider magazínu, je čínská armáda tak zkorumpovaná, že tato zkutečnost by mohl podkopat i schopnost státu vést válku jako takovou. Mnoho vysokým představitelů armády byly vyloučeno ze strany a následně i zatknuto právě kvůli korupci.

Takže si to vše zesumírujeme a přidáme k tomu že ČLOA nebyla v přímé akci skoro 30let, má nevybavené a nevycvičené vojáky vedení lidmi, kteří mají pramálo zkušeností s opravdovým bojem a k tomu všemu je tato armáda určena k ochraně Komunistické strany Číny.

No, zase tak to dobře to nezní, co?

(Zdroj: Youtube - China Uncensored)

 autor: Redakce