Proč ruské tanky Armata asi nikdy neohrozí NATO

 18. 07. 2017      Novinky

Britská zpravodajská služba podala alarmující hodnocení ruských tanků Armata T-14. Na druhou stranu se ozvalo mnoho amerických odborníků, kteří byli více skeptičtější. I když je zřejmě ruská T 14ka parádní stroj není zase tak „revoluční" jak Britové tvrdí. Navíc, je natolik drahý, že se jen s těží dá produkovat ve velkém počtu.


T-14 v plné kráse

„Bez přehánění představuje Armata nejrevolučnější změnu v konstrukci tanků za poslední půlstoletí" tvrdí Britská zpravodajská služba. To ovšem vyvolalo ohlasy na západě, odborníci v USA tuto zprávu shrnuli právě jako „přehnanou".

Abychom ale byli nestranní, zpráva obsahuje také několik bodů, kde se musí dát Armatě přiznat. Tank je plně automatizovaný, nově se objevila věž bez osádky a také velmi kvalitní ochranná kapsule, ve které je schovaná celá posádka – super bezpečnost. Co ale Briti nezmiňují, nezapomněli přidat američtí odborníci a to fakt, že mnohé z pokročilých funkcí pro přežití posádky, je tak říkajíc „obšlehnuto" od izraelských tanků série Merkava.


Armata zepředu

Nicméně, se zdá, že Rusové opravdu pokročili v oblasti reaktivní a aktivní ochrany vozidla. Vskutku, pokud ruský systém aktivní ochrany „Afghanit" pracuje tak, jak je psáno na papíře, budou mít západní tanky sakra co dělat, aby si s ním poradily. Ovšem na druhou stranu, mnoho analytiků jak z řad státních i soukromých institucí o vlastnostech nové ochrany váhá a jsou spíše skeptičtí.


Detailní pohled na systém aktivní ochrany Afghanit

Tak či onak, dejme tomu, že ruská Armata je tak nebezpečná a kvalitní, jak tvrdí Britský report... ruská ekonomika ovšem velmi pravděpodobně není schopna produkovat tyto revoluční zázraky těžké bojové techniky v takových počtech, aby se staly reálnou hrozbou jednotek NATO. Jak tvrdí Britský report, mělo by se jednat o 120 tanků Armata ročně, i tohle je slušný výkon, a přesto by trvalo podle odhadů amerických expertů více než 20 let než by tyto moderní mašiny nahradily stávajících 2500 k boji schopných tanků. A to ještě za předpokladu, že si to Kreml stále může dovolit.

 

Shrnuto podtrženo. Armata je (možná) parádní stroj, který je velikou výzvou pro tanky armád NATO. Pravděpodobně však nikdy nebude jeho výroba v takových číslech aby mohl být produkován v masových počtech, Rusko si prostě nemůže dovolit armádu tanků T-14, je to moc veliké sousto. Ale upřímně, stejný problém s modernizací vozového parku má snad každá armáda.
Mnoho vojenských analytiků sledující ruské prostředí se shoduje na tom, že v následující 15 letech bude hlavním bitevním tankem Ruské federace stále a ještě relativně efektivní a dostupný model T 72B3. Dokonce i modernější tanky T-90A jsou příliš drahé.

Pokud v následující letech bude muset NATO na bojišti čelit nějakému ruskému tanku, nebude to ani T-90A, ale především T-72B3, a s těmi si naše západní jednotky umí poradit. Tanky Armata mají před sebou ještě stále mnoho let vývoje a testů. Nemůžeme však popřít inovace, které tank představuje.

 

 autor: vojín Karel