Prokletá B-17

 15. 11. 2016      Military Články

Poprvé byl strategický bombardér B-17E s označením 41-2666 použit v roce 1943. Tehdy mu říkávali Lucy. Avšak z důvodu, že se vždy ze svých misí vracel těžce poškozen tak si vysloužil přezdívku „prokletý bombardér“.

Vzhledem k četnosti a velikosti poškození skončila Lucy na smetišti. Nebýt kapitána Zeamera, byla by dobrá akorát tak na součástky k opravám. Ten, protože nebyl schopen získat zcela nový bombardér, s velkým úsilím nejen že Lucy opravil, ale také ji značně vylepšil, co se bojeschopnosti týče. Od té doby ji nikdo neříkal jinak, než Old 666 – kvůli jediným viditelným číslům na ocasu letadla.

01

Kapitán Zeamer

Největší změnou prošla výzbroj. Zeamer nechal zvýšit počet kulometů ze 13 na 19, původní .30 kalibrové vyměnil za .50 kalibrové. Dokonce přidal i pevně daný kulomet do pilotní kabiny. Díky těmto úpravám, se z Old 666 stal nejvíce ozbrojený bombardér v oblasti Pacifiku.

To, že „prokletí“ jej i po změně jména pokračovalo svědčí fakt, že 5. května byla Old 666 zasažena více než 60x protiletadlovou palbou.

02

Posádka Old 666

Její chvíle slávy přišla měsíc poté, kdy se 16. června 1943 kapitán Zeamer a jeho posádka dobrovolně přihlásila na průzkumnou misi nad nepřátelským územím. Jejich cílem bylo zmapování nepřátelských sil a logistiky kvůli nadcházející invazi na Šalamounovy ostrovy. Pouhých 22 minut letu dělilo Old 666 od splnění úkolu, když v tom se jí za zády objevilo 7 japonských A6M Zero.

Old 666 se povedlo jedno Zero sestřelit, ale zbytek útočil dál. Jedna ze střel zasáhla kokpit letadla a nos, přičemž ten byl zcela zničen a vážně zranila kapitána Zeamera s poručíkem Sarnoským.

03

Druhá vlna útoku zničila kyslíkový systém, takže bombardér musel během chvíle o 5 km níže, aby posádka mohla lépe dýchat. Po hodině bojů 6 z 8 členů posádky bylo mrtvých či různě zraněných, letadlo silně poškozené. Japonské letadla se kvůli nedostatku nábojů a paliva musela stáhnout. Během cesty zpět Zeamer ztratil vědomí a poručík Sarnoski, podlehl zraněním, když celou dobu odrážel Zera.

04

Poškození bombardéru

Kapitán Zeamer získal Medaili Cti, stejně jako Sarnoski, ten však posmrtně.

 autor: Redakce