Protitankoví psi - sovětská strategie Druhé sv. války

 24. 04. 2016      Military Články

Jak zastavit valící se německé tanky? Tuhle otázku řešili za druhé světové války sovětští generálové a jednou ze zbraní, která měla ocelovou lavinu zastavit, byli i sebevražední psi. V Sovětském svazu mělo využívání psů pro vojenské účely dlouhou tradici. Už v roce 1935 ustavilo sovětské velení první psí protitankovou divizi.

Psi byli trénování, aby nosili krabice nebo vaky naplněné výbušninami. Ze začátku byli cvičení, aby vyhledávali statické cíle, jako byly bunkry. Měli tam svůj náklad položit tak, že překousali popruhy. V drtivé většině se ale psi vrátili zpět s nedoručeným nákladem. Tento postup pro byl příliš složitý.

321
(záběr ze cvičení)

Bylo proto nutné celou proceduru zjednodušit. Psi neměli výbušninu položit, stačilo, aby se s ní dostali k cíli. Cílem byly tanky a výbušniny explodovaly při kontaktu s nimi. Z výbušniny čouhala dřevěná páka, která vždy narazila do podvozku tanku a způsobila explozi. Výcvik probíhal tak, že psi byli ponechání delší dobu bez jídla, aby vyhladověli, a pak jim bylo jídlo položeno pod tanky. Takto se v nich za poměrně krátkou dobu vypěstoval instinkt, že pod tankem je jídlo.

První psi byli nasazeni do boje proti Němcům už v létě roku 1941. Na frontu přivezli 30 těchto psů, ale výsledky byly nevalné. Děsila je palba, nechtělo se jim pod rychle jedoucí tanky, naopak je lákal důvěrně známý pach nafty z ruských tanků. Takže občas místo na Němce zaútočili na vlastní obrněnce. Většina jich se jich však pod tanky nevrhla vůbec. Místo toho skákali do zákopů a tam často vybuchli mezi vlastními vojáky. Jen 4 ze 30 psů explodovalo pod německými tanky.

123
nákres vybavení protitankového psa:
nahoře má pes spínač, po bocích výbušniny

Němci brzy zjistili, co na ně Rusové připravili, a dávali si na psy pozor. Stříleli každého psa, kterého zahlédli. Přece jen se ale později podařilo psům dosáhnout částečných úspěchů. V bitvě u Kurska zničili dvanáct tanků, u Stalingradu třináct. Přesto zápory převažovaly nad klady a po roce 1942 se psi v roli protitankových zbraní prakticky přestali používat. Později je podobně využívali třeba vojáci Vietkongu ve vietnamské válce a nebo iráčtí povstalci v bojích s Američany.

 autor: Redakce