Psí veteráni zachránili tisíce životů – v následujících dnech mají být utraceni

 04. 12. 2017      Military Články

Dva devítiletí belgičtí ovčáci, kteří zachránili tisíce životů během služby v Afghánistánu, mají být v následujících dnech utraceni. Vedení armády rozhodlo, že psi nemohou být nikde nadále ubytováni.

Předtím než byli psi Kevin a Dazz uvolněni z aktivní služby, vypátrali například během mise v provincii Helmand díky svému vyvinutému čichu mnoho výbušnin, které by při aktivaci měly smrtící následky.Před čtyřmi lety byli Kevin a Dazz vyřazeni ze služby a byli umístěni v armádním výcvikovém centru zvířat (Defence Animal Centre) v hrabství Leicestershire. Podle vedení nejsou psi bezpeční a jsou neschopní žít u nových majitelů i po výcviku, který by je měl zbavit armádních návyků.

kevin1

Kevin

Rozhodnutí o utracení těchto dvou psích veteránů rozhořčilo psovody z výcvikového centra, ale i bývalé vojáky. S tímto rozhodnutím psovodi rozhodně nesouhlasí a sami se nabídli, že si čtyřnohé veterány vezmou do své péče. To však velení zamítlo.

Sir Alan Duncan zasáhl ve snaze zachránit Kevina a Dazze napsáním ministerským kolegům ministerstva obrany. Sir Alan řekl: "Jsou to hrdinové, kteří bojovali bez strachu vedle našich vojáků. Samozřejmě je velmi důležité, aby byli všichni vojenští psy řádně ohodnoceni, aby se zajistilo, že nepředstavují nebezpečí pro civilisty, ale pouze za okolností, kdy takové nebezpečí bylo řádně prokázáno."

dazz

Dazz

Následně založil veterán a legenda elitních složek SAS Steven Mitchell (spíše známý jako Andy McNab) petici na záchranu psů určených k utracení, mezi které patří i mimo jiné policejní pes, jehož jméno je Driver. McNab říká: „Dlužíme jim využití sebemenší šance pro nalezení nového domova, nemáme je zabíjet." Zda bude petice úspěšná, není vůbec jisté, ačkoliv je v současnosti nasbíráno přes 350 000 podpisů.

Na této stránce můžete přiložit svůj podpis: https://www.change.org/p/defence-animal-centre-save-our-veteran-dogs

 autor: Tereza