Robert Lewis Howard - reálný rambo

 24. 09. 2017      Military Články

Robert byl určitě tvrďák, patřil ke Speciálním silám a byl to taky pořádný nezmar, totiž během jeho 14 měsíců bojů ve Vietnamu, byl 14 zraněn. Celkově byl R. Howard oceněn nejen Medailí cti ale taky osmi Purpurovými srdci, Křížem za výbornou službu, Stříbrnou hvězdou a k tomu ještě čtyřmi Bronzovými hvězdami.

Howard se vyznamenal, když sloužil jako seržant americko-vietnamské čety, která byla poslána na záchrannou misi jednoho amerického vojáka, které se ztratil hluboko v nepřátelském území Severního Vietnamu.

Četa v klidu opustila přistávací zónu a postupovala dále jak měla. V tom však byla napadena značnou přesilou Vietkongu. Během samého počátku boje Robert L. Howard zraněn a jeho zbraň byla zničena explozí granátu. Velitel jednotky byl také zraněn a ležel opodál. Hezký začátek.

I když sám nebyl schopen chodit a byl beze zbraně, Howard se bezútěšně plazil pod nepřestávající palbou ke svému zraněnému veliteli. Právě poskytoval první pomoc a sundával z něj jeho vybavení, když v tom nepřátelská kulka zasáhla sumku s municí a odpálil tak několik zásobníků.

Howard okamžitě hledal krytí a uvědomil se, že se musí vrátit k četě, která byla nepřátelským útokem přibita k zemi. Tak začal táhnout vážně zraněného důstojníka směrem k jednotce.

Howard dokázal shromáždit četu dohromady a vytvořit tak obranu. Bez ohledu na svou bezpečnost běhal z pozice na pozici, pomáhal svým spolubojovníkům, roznášel zdravotnický materiál a pomáhal s první pomocí, povzbuzoval obránce a řídil jejich střelbu na nepřítele, který je neustále obkličoval. Tohle vše, dělal s poraněnou nohou po dobu tři a půl hodiny!

Howardova malá jednotka s pomocí podpůrných letadel úspěšně odrazila nepřátelské útoky a konečně se dostaly z obklíčení tak, aby to umožňovalo přistání záchranných vrtulníků. Robert osobně dohlížel na odvoz svých mužů a neopustil zónu přistání, dokud nebyli všichni bezpečně odvezeni nebo už na palubě helikoptér...

Za své skutky v boji byl třikrát nominován na Medaili cti během doby pouhých 13 měsíců. Za první dvě nominace získal různá ocenění nižší kategorie, které si vydobyl bojem v Kambodži, kde USA operovaly skrytě. Třetí nominaci však úspěšně proměnil a to za službu v Severním Vietnamu jak bylo popsáno výše, ocenění mu bylo předáno 16. listopadu 1967.

Z armády odešel po neuvěřitelných 36 letech aktivní služby jako Plukovník a nejvíce oceněný člen aktivních ozbrojených sil.

Robert Lewis Howard zemřel v důsledku rakoviny pankreatu a byl pohřben na Arlingtonském národním hřbitově dne 22. února 2010. V době svého úmrtí byl nejvíce oceněným nositelem Medaile cti.

 autor: vojín Karel