Rotabuggy - tak trochu vozidlo i helikoptéra

 21. 07. 2016      Military Články

Jednalo se o stroj, jenž byl tak trochu vozidlem i helikoptérou. Není zcela jednoznačné do jaké kategorie tento vynález zahrnout. Vynálezcem byl  Raoul Hafner, který už měl na kontě pár vychytávek. Byl vynalezen v roce 1940 v Manchesteru Raolem Hafnerem, avšak do tajných operací byl zahrnut až v roce 1942.

01

Rotabuggy měla kamufláž byla od RAF a motor od Bentleyho, na výšku měla 2,35 metru a na délku přes 12 metrů. Rychlost, kterou dosahovala, byla až 113 km/h. Uvnitř byl umístěn joystic na ovládání vznášedel při letu. Osazenstvem rotabuggy mohly být až dvě osoby. Jeden jako řidit za volantem a druhý jako pilot za kniplem. Během války bylo mnoho dodělávek.

02

Proběhl i úspěšný finální test, který proběhl v září 1944. Rottabuggy úspěšně letěla ve výšce asi 122 metrů rychlostí 105 km/h po dobu 10 minut poté co byla vypuštěna z bombardéru Whitley. I když testy dopadly nadmíru uspokojivě, byla po válce téměř všechny rotabuggy zešrotovány a vývoj byl zastaven. Byl to stroj, o kterém se dnes málo ví. Hafner později přišel i s konceptem Rotatanku, tento stroj však nikdy ani nebyl zkonstruován… překvapivě.

Nyní můžete kouknout a věrnou repliku z mezua:

 autor: Redakce