Rusko ruší americké drony nad Sýrií

 14. 04. 2018      Military Články

Ve stínu raketového útoku na Sýrii, proběhlého v noci na dnešek, poměrně zapadla o pár dnů starší, ale o to zajímavější zpráva říkající, že ruským silám se v Sýrii podařilo úspěšně elektronicky rušit některé typy amerických bezpilotních letounů (dronů) a reálně tak znemožnit jejich operace. Konkrétně se pak mělo jednat o několik typů menších průzkumných dronů, přičemž operace "velkých" ozbrojených dronů, jako je například známý MQ-9 Reaper, se dle dostupných informací narušit nijak nepodařilo.

shadow

Dron RQ-7 Shadow byl jedním z těch, které Rusové rušením donutili se stáhnout.

Americké průzkumné drony, z nichž asi nejznámější je RQ-7 Shadow, v Sýrii operují už dlouhou dobu, což ruským silám umožnilo je sledovat, studovat a očividně i přijít na způsob, jak narušit jejich fungování. S největší pravděpodobností se zaměřili na signál navigačního systému GPS, kterýžto jde zarušit poměrně snadno a pro provoz dronu je přitom dosti zásadní; dron bez něj není schopen operovat v autonomním režimu a i lidskému operátorovi neznalost polohy dronu samozřejmě výrazně ztíží práci. Pomocí rušení GPS samozřejmě nelze nad dronem převzít kontrolu a lidský operátor je stále s trochou štěstí schopen jej navést zpět "domů", nicméně za určitých podmínek (obzvláště u dronů v autonomním režimu, u kterých operátor včas nepřevezme manuální kontrolu) může dojít k havárii a ztrátě dronu. Schopnost plnit průzkumné nebo jakékoli jiné mise pomocí dronů je v tu chvíli samozřejmě velmi razantně omezena.

V Sýrii sice podle dostupných informací žádný stroj ztracen nebyl, nicméně americké drony byly donuceny se kompletně vyhýbat oblasti, ve které k rušení docházelo, čímž se s největší pravděpodobností podařilo dosáhnout požadovaného výsledku. Jednalo se totiž právě o oblast východní Ghouty, ve které údajně došlo k použití chemických zbraní, následkem čehož byl včerejší/dnešní raketový útok. Cílem rušení tak zřejmě bylo zabránit Američanům v průzkumu dotyčných míst.

Koneckonců to nebylo poprvé, kdy Rusko cíleně znemožnilo používání průzkumných dronů; podobným nebo stejným způsobem před několika lety vyřadilo z provozu drony OSN, pokoušející se monitorovat situaci po okupaci a anexi ukrajinského Krymu. Západním analytikům se už tenkrát podařilo detekovat a prozkoumat signály, jejichž cílem bylo rušení dronů, nicméně rušičky použité v Sýrii byly zřejmě podstatně sofistikovanější a údajně byly efektivní i proti některým šifrovaným signálům a přijímačům, které by měly být proti rušení odolné. Opět se tak ukazuje, že proti každé zbrani se nakonec dá najít obrana a že kyberprostor bude v budoucích válkách nedílnou součástí bojiště...

 autor: Griffon