Rusové v Sýrii pod minometnou palbou

 06. 01. 2018      Military Články

Minulý týden zveřejnil ruský deník Kommersant zprávu, že v Sýrii došlo k bezprecedentnímu incidentu; letecká základna Hmímím, kterou v současnosti využívá ruské letectvo, byla přímo napadena radikálními islamisty. Předsunutá letecká základna, ležící jižně od přístavního města Latakia, se dle této zprávy ocitla pod minometnou palbou, přičemž výsledkem byly poměrně značné škody; bylo zraněno deset lidí a zničeno minimálně sedm letadel včetně čtyř útočných Su-24, dvou moderních Su-35S a transportního An-72.

an72

Antonov An-72 je rozhodně zajímavý stroj.

Pokud by tyto informace byly pravdivé, jednalo by se o suverénně největší ztráty ruských vzdušných sil od začátku operací v Sýrii. Není to přitom nemožné vzhledem k faktu, že fotografie i satelitní snímky základny v minulosti ukázaly, že na letišti není k dispozici dostatek bunkrů, krytů nebo alespoň zodolněných stojánek pro letouny a ty jsou tak na základně postaveny na volné ploše velice blízko sebe, navíc je poblíž nich často připravena i ostrá munice. I několik málo "šťastných" zásahů minometným granátem tak teoreticky mohlo napáchat poměrně veliké škody.

hmimim

Na starším satelitním snímku základny jsou vidět "zaparkované" letouny.

Popisovaný stav by se na první pohled mohl zdát jakožto trestuhodná neopatrnost, nicméně ruské jednotky pravděpodobně měly dobrý důvod se domnívat, že jakýkoli útok na letiště by neměl hrozit. Základna se totiž nachází daleko od frontové linie, hluboko na bezpečném území ovládaném diktátorem Bašárem al-Asadem. Navíc je chráněno protileteckým systémem krátkého dosahu Pancir-S1, vybaveným kromě raket vzduch-země i dvěma 30mm rychlopalnými kanony, které by měly být schopny likvidovat právě i přilétající rakety nebo dělostřelecké a minometné granáty. Zůstává tak otázkou, jak se islamistům podařilo útok provést. Nejpravděpodobnější scénář je ten, že malá záškodnická jednotka pronikla do palebné pozice, v rychlosti smontovala několik minometů a zahájila rychlou palbu, což díky momentu překvapení vedlo k tomu, že minimálně některé z granátů dokázaly zasáhnout cíl.

pancir

Vozidlo sysému Pancir-S1.

Ruské ministerstvo obrany později prostřednictvím agentury TASS potvrdilo, že k minometnému útoku na základnu skutečně došlo, a to 31. prosince 2017 a že si bohužel vyžádal i dva mrtvé. Zároveň však popřelo správnost informací deníku Kommersant ohledně počtů zničené techniky, žádnou informaci o skutečných materiálních škodách však neuvedlo. Fotografie přímo z místa, zveřejněné jedním ze členů ruského personálu na místě, však ukazují, že některé ze strojů byly přinejmenším poškozeny.

damage

Fotografie poškozeného Su-24 přímo z místa.

 autor: Griffon