S Traktorem na brambory? Ale kdeže, do boje!

 22. 09. 2016      Military Články

Ve vojenských službách se samozřejmě uplatňuje řada vozidel a strojů, které také známe z civilního života, typicky se jedná o například bagry nebo buldozery u ženistů. Málokdo si však uvědomuje, že mezi vůbec první motorová vozidla, která se dostala k vojákům, byly traktory!

02
Jeden z prvních traktorů v boji

Tyto vozidla, která si klasicky představíme na polích nebo vedle kravínů se uplatňovaly nejvíce jako dělostřelecké tahače. Vojenské traktory měly pásové i kolové podvozky, první modely měly pohon nejdříve parní a až později jezdily na benzín či naftu. Slavná firma Holt (pozdější Caterpillar) dodala svého času tisíce pásových traktorů, jejichž podvozky poté posloužily dokonce i jako mechanický základ prvních tanků v několika zemích. O úspěch ve vojenském sektoru ovšem usilovala i neméně slavná značka John Deere, stále jeden z největších dodavatelů zemědělských traktorů na světě.

03
moderní vojenské traktory

V roce 1941 firma John Deere nabídla americké armádě obrněnou verzi svého vysoce úspěšného traktoru Model A, pochopitelně pro úlohu tahače děl, ale třeba i nákladních přívěsů. Prestiž značky zapůsobila, vojáci si objednali několik prototypů a zahájili zkoušky. Kromě pancéřových desek následně dostal traktor i širší pneumatiky a nakonec i dvě střeliště pro 7,62mm kulomety.

01
filnální model od firmy John Deere

To všechno však logicky zvedalo hmotnost vozidla, jehož motor o výkonu 29 kW posléze stačil na rychlost jen zhruba 20 km/h, což vojáky samozřejmě moc neuspokojilo. Firma John Deere nabízela ještě několik provedení tohoto svého nápadu, ale jelikož se již objevovaly i speciální vojenské tahače s daleko většími výkony, zbylo z celého projektu jen několik prototypů.

A takto vypadají moderní traktory ve službách Britské armády dnes:

 autor: Redakce