Samopal vzor 58 - legenda ve slow motion

 25. 03. 2016      Military Články

Kdo by ji neznal? Prostě kdo je z ČR musí povinně vědět co to znamená Kosa nebo Sa vz. 58. To je prostě povinnost. Dnes se můžete kouknout na velmi povedené video od CzechPointUSA, kteří do Států vyvážejí výrobky ČSA Jablunkov. Klasická hudba a klasická puška, dohromady nádhera!

Samopal vzor 58, také nazývaná Kosa nebo Sa vz. 58, je československá samočinná puška určená k ničení živé síly a lehce obrněných cílů. Pracuje na principu odebírání plynů z hlavně a může střílet jednotlivými ranami, dávkou nebo plně automaticky. Používá puškový náboj středního výkonu 7,62 × 39 mm vz. 43, zásobník je konstruován na třicet nábojů. Je ve výzbroji Armády České republiky, Slovenské armády a policejního sboru. Terminologicky nesprávně se vzoru 58 říká samopal, přičemž podle současné terminologie jde o útočnou pušku. Samopaly totiž používají pistolové střelivo.

Útočná puška 7,62 mm Sa vz. 58 je zbraň jednotlivce určená k ničení živé síly nepřítele střelbou, pažbou nebo bodákem zejména v boji zblízka. Dále jej lze použít ke střelbě na útočící letouny a vrtulníky. Přepínačem lze přepnout na střelbu jednotlivými ranami, nebo dávkami. Polohy přepínače jsou označeny „1“ (jednotlivé rány, přepínač k sobě), „0“ (zajištěno, přepínač dolů) a „30“ (dávka, přepínač vpřed). Počet ran v dávce závisí na době stisknutí spouště. Prakticky lze střílet nejkratšími dávkami po dvou ranách – vyžaduje to zkušenost střelce.

Vzdálenost účinné střelby:
> na pozemní cíle – do 600 m
> na pozemní cíle dávkou – do 400 m
> na skupinové pozemní cíle – do 800 m
> na vzdušné cíle – do 500 m
> maximální dostřel – 2 800 m (na celé délce letu má střela smrtící účinek)

Technické parametry
> Počet drážek v hlavni 4
> Stoupání drážek  240 mm
> Délka hlavně   390 mm
> Délka zbraně:    
s pažbou nebo ramenní opěrkou   845 mm
se sklopenou ramenní opěrkou 636 mm
s pažbou a bodákem 1000 mm
> Šířka zbraně   57 mm
> Šířka zbraně se sklopenou ramenní opěrkou 72 mm
> Výška zbraně se zásobníkem   255 mm
> Hmotnost zbraně:          
bez zásobníku a bodáku 2,91 kg
s plným zásobníkem a bodákem   3,77 kg
Hmotnost prázdného zásobníku   0,19 kg

 

 autor: Redakce