Seriálový tip: Strike Back

 15. 11. 2017      Military Články

O Rickovi z The Walking Dead nebo Jonovi z Game of Thrones už slyšel asi každý. Víte ale, kdo to jsou Michael Stonebridge a Damien Scott? Pokud ne, měli byste to obratem napravit, protože seriál Strike Back (Protiúder) lze bez diskuse považovat za naprostou povinnost pro každého fandu military, zbraní a akce.
První série, jejíž příběh je inspirován stejnojmenným knižním špionážně-válečným thrillerem Chrise Ryana (bývalého člena SAS, jehož tvorbu rovněž nelze, než doporučit), sleduje osudy bývalého člena SAS Johna Portera po zpackané misi v Iráku během invaze v roce 2003. Příběhově i pojetím se "drží při zemi" a ačkoli se jedná o povedenou záležitost, rozhodně není tím, proč budete seriál zbožňovat.
"Legrace" totiž začíná až od druhé série s podtitulem Project Dawn, kdy John Porter odchází ze scény, s sebou bere i vážné pojetí celého seriálu a nastupuje ultimátní nadsazená akční jízda právě s Damienem a Michaelem v čele. Jeden z nich je bývalý člen Delta Force, propuštěný ne zrovna s poctami, nyní se živící jakožto kontraktor a žoldák a holdující chlastu a ženským. Druhý je akurátní Angličan, oddaný voják tělem i duší, pro kterého je největším povyražením čaj o páté. Těžko byste hledali větší protiklady. Oba jsou však členové Sekce 20, tajného protiteroristického oddělení britské MI6 a jejich úkolem je, jak jinak, zachránit svět před globální teroristickou hrozbou.

 

SB1

Kvalitní akce je základ.


Příběhově seriál nepřináší nic, co byste neviděli stokrát předtím. Je potřeba procestovat pár zajímavých míst na světě, získat pár informací, zmáčknout nebo zabít nějaké ty poskoky hlavního záporáka, odhalit zrádce ve vlastních řadách, dostat se z pár průserů a nakonec v epickém finále konečně zachránit ten svět. Skvělým jej činí zpracování, kdy každý díl zažijete perfektně natočený akční nářez, během kterého se v rukou hrdinů vystřídají hromady zajímavých kvérů, na nich hromada zajímavé výstroje, vzduchem létají hlášky stejně ostré jako náboje a ve chvílích klidu se (především před Damienem) vlní holky jak vzduch nad rozžhavenou hlavní. Hrdinové nemají nekonečné zásobníky, nejsou nezranitelní a v boji se chovají dostatečně rozumně na to, aby vám tahle stránka věci nelezla na nervy, ale na druhou stranu se seriál nebere nijak zvlášť vážně a hlavní je zábava. Minimálně v některých momentech si nelze nevzpomenout na trilogii Call of Duty: Modern Warfare, které se seriál svým pojetím dost blíží...příběh je fajn, ale jediným jeho účelem je propojovat spolu epické honičky, frenetické přestřelky a hromady mrtvých nepřátel tak dlouho, dokud ve velkém finále nepadne hlavní záporák.

SBkosa

Seriál pamatuje i na českou zbrojní produkci...

 

SBkosa2

...a to poměrně často.


Po úspěchu druhé série následovala celá řada dalších, které jsou všechny pojaté stejným způsobem a jedna je lepší než druhá. Myšlenka ani hlavní postavy se vlastně nemění, mění se jen kvéry, lokality a nepřátelé. Nudit se však nebudete ani na moment. Mno a až padne jihoafrický zbrojař (Vengeance), další celosvětová teroristická organizace (Shadow Warfare) i severokorejští zločinci (Legacy), můžete se pustit do poslední série s podtitulem Retribution, která právě běží. Stejně, jako jsme to udělali my...

 

Na závěr malá ochutnávka :-)

 autor: Griffon