Seržant Stubby – hrdina 1. světové války

 18. 11. 2017      Military Články


V americké armádě za první světové války nebyli oficiálně využívání psi jako bojová zvířata. Naopak byli spíše využíváni jako maskoti. V roce 1917 se malý kříženec pitbula stal maskotem Conroyovy jednotky, 102. pěšího pluku. Pejsek dostal jméno Stubby, naučil se plnit povely, dokonce se naučil i salutování.

Stubby nelegálně připlul do Evropy, jeho majitel byl mladý vojín J. Robert Conroy ho propašoval na palubu lodi. Ačkoliv byl pes během plavby objeven velícími důstojníky, loď už byla dávno na širém moři, tudíž Stubby bez komplikací doplul až do Francie. V zákopu si brzy přivykl na hluk střelby a výbuchů. Svou inteligencí i dobrými smysly prokázal schopnosti bojového zvířete a vojáci na něho brzy nedali dopustit. Díky jeho vyvinutým smyslům a přorozeným instinktům dokázal zaregistrovat dělostřelbu dříve než vojáci, ti se mohli poté řídit jeho reakcemi. Stubby si takto prošel 17ti bitvami.

Sergeant-Stubby1


V roce 1918 byl Stubby raněn výbuchem ručního granátu a po návratu z lazaretu se poprvé setkal s bojovým plynem Yperitem, také zvaným jako hořčičným plynem. Pes začal být na pach bojového plynu velice citlivý. Jedné noci ho vzbudil pach Yperitu a on během chvíle zburcoval spící muže v zákopu, zachránil tak údajně desítky vojáků. Také upozorňoval mezi linemi zákopů zdravotníky na zraněné americké vojáky.

Sergeant_Stubby (1)


Díky tomu, že se mu podrželo „zadržet" německého zvěda do příchodu americké hlídky, byl prvním psem v dějinách, který získal vojenskou hodnost, byl povýšen na seržanta. Po válce dostal kříženec pitbula mnoho vyznamenání. Stal se velice populárním a setkal se dokonce i s prezidenty.
V roce 1926 16. března Stubby zemřel v klidném spánku. Po smrti byl vycpán a vystaven ve Smithsonovském institutu.

140507_HIST_Stubby-04_PershingMedal.jpg.CROP.original-original

 

Yperit, neboli hořčičný plyn je vojenský bojový plyn využíván Němci za 1. světové války. Patří do skupiny zpuchýřujících bojových látek, projevuje se leptáním sliznic. Yperit proniká oděvem a jeho působení se urychluje na vlhkých místech (podpaží, genitálie). Oběť má pocit, že cítí vůni česneku. Po několika vdechnutí se plíce začnou pálit a oběť většinou po týdnu v těžkých bolestech umírá na spálené plíce, které nejsou schopny přivádět kyslík do krve.

 autor: Tereza