Shazovaly se z letadel - ocelové šipky, prošly člověkem naskrz

 02. 05. 2016      Military Články

K používání těchto ocelových šipek přistoupilo za první světové války francouzské letectvo. Šipky z ocele byly dlouhé asi jako dnešní propiska, opatřené ostrým hrotem a křidélky. Byly naskládány v krabicích po pěti stech kusech a z těch krabic je pak piloti sypali na nepřátelská vojska. Napřed se nová zbraň testovala na krávách. „To nebohé zvíře zasáhly tři tyto šipky, proletěly jeho tělem skrz na skrz a zabodly se do země," popisuje zkoušky na letišti St. Cyr Charles Gray.

šipky1(různé typy šipek na autoportrétu pilota)

Zajímavé je, že Královské vojenské letectvo odmítlo tyto šipky používat, protože neodpovídají gentlemanskému vedení boje. „Nepřítel vůbec neslyší, že na něj něco padá. Způsobují opravdu zlá zranění. Nelze je shazovat s potřebnou přesností,“ vyjmenovává důvody správa letectva. Je to zajímavý fakt, když si uvědomíme, že o třicet let později Britové kobercovými nálety srovnávali se zemí celá města s desetitisíci civilními obětmi.

šipky5
(Shazovaly se po 500 kusech)

Německý časopis o vojenské chirurgii se podrobně zabýval účinky této zbraně. Konstatoval, že šipka pronikne skrze helmu do mozku. I zásah jednou šipkou do ramene je zpravidla smrtící, protože pronikne do plic, případně jiného orgánu. Doporučovalo se v případě šipkového útoku raději ležet na zemi, protože takto byla menší pravděpodobnost, že šipka proletí celým tělem.

šipky4
(moderní munice do brokovnic, vlastně není zase tak moderní)

Nasazení této zbraně však není příliš dobře zdokumentováno. Pravděpodobně k němu došlo jen v omezené míře v roce 1914. Jakmile nastoupily bomby, účinek šipek byl shledán jako malý a dále se nepoužívaly. Prokazatelně byly použity jen v bitvě u Mons.

šipky2
(průřez raketou Hydra)

Šipky se používaly i za války ve Vietnamu, kde se jimi nabíjely brokovnice. Jeden náboj jich obsahoval dvanáct a účinek byl podle všeho strašlivý. Také 70mm rakety Hydra mohou být naplněny takzvaným APERS, tedy municí proti živé síle, což je v podstatě jen vylepšená obdoba šipek z první světové války. Rakety se dodnes používají ve výzbroji amerických vrtulníků Apache.

 autor: Redakce