Šílené vojenské experimenty

 20. 01. 2016      Military Články

Spací pilule

Asi všichni známe tu strašnou únavu, kdy usínáme naprosto všude a kdekoli, to sice nemusí být problém někde doma, ale určitě bude na bojišti. Po dlouhá léta sázejí vojáci na pilulky či stimulanty, jako jsou amfetaminy. V poslední době experimentují s látkou zvanou Modafinil. Prý udrží vojáka vzhůru po 40 hodin, aniž by se to projevilo sníženou výkonností.

Co to takhle ale otočit? Spící armáda je snadný protivník. US-Army v letech 1955-72 podávala dobrovolníkům cokoli, co by jí mohlo ukázat na "spací zbraň" např. marihuanu nebo LSD. Nakonec vyvinula halucinogenní chemickou zbraň Quinuclidinyl benzilát, po níž se dobrovolníci oddávali zaslouženému spánku po celé 3 dny.

Nadpřirozené schopnosti

Armáda ale nepodceňuje ani paranormální jevy. V letech 1972-96 utratil Pentagon asi 20 milionů dolarů na experimenty s mimosmyslovým vnímáním. Aktéři pokusů se v rámci projektu snažili vidět v duchu destinace, které nikdy předtím neviděli, jako jsou například nepřátelské bunkry, bojiště či jaderná zařízení. Všechno má ale své meze, experimenty vedly k tak rozpačitým výsledkům, že byl projekt nakonec projekt zrušen.

Pokusy na vlastních lidech

Dělaly se i pokusy ve vlastních řadách, třeba jako stovky členů námořního loďstva, jimž od roku 1963 do začátku 70. let servírovali armádní pokusníci bojové látky ovlivňující nervovou soustavu, jako je Sarin a VX, aby otestovali účinnost následné dekontaminace. Výsledky byly před několika lety odtajněny, žádný velký skandál se ale nekonal, byl to ostatně jen jeden z mnoha obdobných experimentů.

Za druhé světové války se tak na dobrovolnících testovaly například účinky Yperitu. A v letech 1954-73 dobrovolníci z řad Adventistů sedmého dne fungovali jako pokusní králíci na experimenty s vakcínami proti biologickým zbraním. Na horečky, třesavku a bolest kostí, jimiž trpěli celé dny po testu, prý vzpomínají ještě dnes.

Nevědomky laboratorní krysou

Mnozí se ale armádními morčaty nestali dobrovolně. Například dělník Ebb Cade rozhodně nesouhlasil s tím, aby mu do těla píchli 4,7 mikrogramu plutonia. Popravdě, on o tom ani nevěděl. Měl ale smůlu, že se roku 1945 vyboural v autě, a že armáda zrovna vyvíjela atomovou bombu a potřebovala vědět víc o jejích účincích. Zatímco ze zranění z nehody se vyléčil, s dárkem, který nechtěl, to bylo horší. Nelze ale říci, že by se o něj armáda nestarala. Po následujících šest týdnů analyzovala jeho krev, moč i stolici.

Navíc v tom nebyl sám. Jen o pár dní později dopřáli vědci 6,5 mikrogramu urania osmašedesátiletému muži s rakovinou úst a pětapadesátileté ženě s rakovinou prsu. Na ní ovšem nešetřili, dostala 95 mikrogramů! Byly to první tři oběti pokusů s radiací na lidech, k nimž ve Spojených státech došlo. Celkem se jejich počet vyšplhal na 400. Záznamy o výzkumu zveřejnila americká vláda v roce 1995.

 autor: Redakce