Šílenosti První světové války: holubi výsadkáři, falešné stromy a další

 13. 05. 2016      Military Články

První světová válka dodnes zůstává v myslích lidí jako nekonečné válčení v zákopech za použití pušek, bodáků a granátů. Někdo si ještě možná vzpomene na první letadla nebo velké bitevní lodě, ale jinak není toto období dějin bráno jako studnice nových nápadů a inovací. Nic přitom není vzdálenější pravdě. I v první světové válce vznikaly výjimečné vynálezy, pravda, často hodně bizarní. Tady je pár fotografií:

01

Kentský cyklistický batalion na přehlídce. To ještě nebylo úplně jasné, že v první světové válce se bude válčit v zákopech a kola budou jen velmi málo užitečná

02

Speciální pozorovací sloup užívaný Brity měl zaměřovat nepřátelské dělostřelectvo.

03

Poštovní holubu byli vysazováni na padácích, aby místní obyvatelstvo na přiložené lístky mohlo napsat informace o nepříteli. Němci na to přišli a do Anglie pak posílali vlastní holuby s podstrčenými vzkazy.

GGG

Speciální zařízení německé armády mělo sloužit k tomu, aby pozorovatel mohl dobře slyšet i vidět výstřely nepřátelských děl a mohl označit jejich pozici.

05

Výroba proudu v polních podmínkách

06

První neprůstřelná „vesta“ zvaná Brewsterův tělesný štít připomínala mnohem více brnění.

08

Zařízení pro buzení a svolávání branců při výcviku, to je tak když není megafon.

07

Nácvik techniky posádek lodí, kteří si měli udělat ze svých matrací improvizované plovací vesty pro případ potopení lodi.

09

Falešný strom jako úkryt pro snipery byl oblíbenou maskovací technikou. Vojáci v něm trávili často celé dny.

10

Britové vedou tureckého snipera při bojích u Gallipoli v roce 1915.

 autor: Redakce