Simo Häyhä - legenda, nebo skutečnost?

 07. 11. 2017      Military Články

Kdo by neznal muže jménem Simo Häyhä, legendárního finského odstřelovače ze Zimní války. Talvisota, jak se tato válka ve finštině nazývá, začala po napadení Finska Sovětským Svazem na konci listopadu roku 1939 a skončila uzavřením Moskevského míru jen o pár měsíců později, v březnu roku 1940. Nikoli však po porážce Finů, kterou vzhledem k obrovské přesile Rudé armády všichni téměř s jistotou očekávali; Finům se oproti všem předpokladům podařilo útočící armádě způsobit obrovské ztráty a uhájit tak svoji nezávislost, byť za cenu jistých územních ústupků. Ne zrovna malou měrou k tomuto výsledku přispěl právě i Simo Häyhä, nepřáteli přezdívaný "Bílá smrt" (a kamarády ve zbrani familierně "Náš Simo"), muž mnohými dodnes právem uznávaný jakožto nejlepší odstřelovač všech dob. Stal se legendou a tak není divu, že mu jsou dodnes často přisuzovány zážitky nebo schopnosti, jinak vyhrazené spíše pro filmové superhrdiny. Jaký byl ale "Náš Simo" ve skutečnosti?
Narodil se do běžné rolnické rodiny 17. prosince 1905. Od svých mladých let se zajímal o lov a v roce 1922 udělal asi nejzásadnější rozhodnutí svého života - vstoupil do Suojeluskunty ("aktivních záloh" finské armády). Díky přirozenému talentu, nadšení a spoustě tréninku se záhy stal jejím reprezentantem ve střelbě a začal vítězit ve střeleckých soutěžích. V létech 1925-26 pak absolvoval povinnou vojenskou službu, aby se následně vrátil domů k lovu a střelbě.
Když v roce 1938 v tušení nadcházejícího konfliktu začalo Finsko mobilizovat a Simo měl nastoupit službu v pravidelné armádě, příslušní lidé naštěstí nezapomněli na jeho talent a schopnosti a zařadili jej do odstřelovačského kurzu. Po vypuknutí války byl Simo převelen k pěší jednotce do Karélie, a to jakožto řadový velitel pěšího družstva - armádní logika se přece jen projevila. Jeho tehdejší velitel však naštěstí byl schopný a zkušený voják, který jej navzdory zařazení nenechal plýtvat jeho nadáním a umožnil mu působení v roli odstřelovače. Dokonce s ním sdílel svůj vlastní velitelský stan, aby měl Simo ve vzácných chvílích odpočinku co největší pohodlí.

 

Simo Häyhä během Talvisoty, krátce poté, co obdržel novou pušku model 28-30, vyrobenou firmou SAKO přímo pro něj.

Simo Häyhä během Talvisoty, krátce poté, co obdržel novou pušku model 28-30, vyrobenou firmou SAKO přímo pro něj.


Simo tak dostal šanci v boji uplatnit, co uměl a rozhodně nezahálel. V akci strávil 98 dnů, přičemž válka trvala pouze 105 dnů a Simo byl zraněn týden před jejím koncem, bojoval tedy nepřetržitě až do svého zranění. Během necelých 100 dnů nasbíral přes 500 (nejčastěji se uvádí 505) potvrzených zabití nepřátelských vojáků, přičemž minimálně poloviny z nich (uvádí se čísla mezi 219 a 259) dosáhl v pozici odstřelovače. Na vysvětlenou - v některých případech přece jen působil dle svého původního zařazení jakožto velitel pěšího družstva a řady zabití tak dosáhl i v klasickém boji pomocí spolehlivého samopalu Suomi KP/-31. Rudá armáda, paralyzovaná Stalinovými čistkami a nedostatečným vybavením (její vojáci pro většinu války neměli k dispozici ani zimní bílé maskovací převlečníky), byla proti zkušenému střelci a lovci, který využíval všech možností skýtaných sněhem pokrytým terénem, prakticky bezbranná. Simo byl v bílých maskovacích převlečnících jako duch, odstřelovačské pozice si snadno vytvářel z uplácaného sněhu a páru od úst maskoval tím, že si do nich nabíral sníh - taktikou, kterou o mnoho let později film Nepřítel před branami přisoudil úplně jinému odstřelovači z druhé strany barikády. Dosahoval v průměru pěti zabití denně (přičemž jeho osobní rekord byl 25 zabití za jediný den), a to v období, kdy slunce vycházelo nad obzor jen na několik málo hodin denně. Není tak divu, že si od nepřátel vysloužil přezdívku Bílá smrt a tak vznikla legenda, kterou finská propaganda s radostí pořádně přiživovala.

 

Tato fotografie je často vydávána za fotografii Sima...ve skutečnosti na ní NENÍ Simo Häyhä, který ve skutečnosti nikdy nepoužíval kuklu ani karabinu, kterou drží neznámý voják v rukou. Stejně tak bajonety se ve finské armádě příliš nepoužívaly.

Tato fotografie je často vydávána za fotografii Sima...ve skutečnosti na ní NENÍ Simo Häyhä, který nikdy nepoužíval kuklu ani karabinu, kterou drží neznámý voják v rukou. Stejně tak bajonety se ve finské armádě příliš nepoužívaly.


Při odstřelování používal svoji oblíbenou a spolehlivou pušku SAKO M/28-30 (finská varianta původně ruské pušky Mosin-Nagant) a opravdu preferoval klasická mířidla před používáním optiky; tehdejší optiky se v drsných severských podmínkách (teploty se tou dobou pohybovaly mezi -20 a -40 stupni Celsia) snadno mlžily, odlesky ostrého severského slunce od čočky mohly snadno prozradit pozici a odstřelovač při míření přes optiku musí více zvedat hlavu, což je demaskující. S používáním optiky navíc neměl, na rozdíl od střelby s klasickými mířidly, moc zkušeností.
V roli odstřelovače byl nepřemožitelný, osudným se mu paradoxně nakonec málem stal jeden z mála momentů, kdy bojoval v pozici pěchotního velitele. Během protiútoku u jezera Ulismainen byl zasažen do čelisti ruskou střelou. Některé legendy říkají, že byl zasažen minometným nebo dělostřeleckým granátem poté, co se jej Sověti pokusili během odstřelování zlikvidovat palbou artilerie, jiné zase, že byl zraněn během souboje s nepřátelským odstřelovačem, kterého ještě dokázal zabít...tyto se bohužel řadí do kategorie smyšlených hrdinských příběhů a skutečnost byla podstatně obyčejnější a smolnější. Talvisota tím pro Sima skončila, z bezvědomí se probral o týden později, přesně v den uzavření příměří.

 

Simo Häyhä krátce poté, co se zotavil ze svého zranění.

Simo Häyhä krátce poté, co se zotavil ze svého zranění.


V Pokračovací válce, která vypukla o pár měsíců později a skončila v roce 1944, vzhledem ke svému zranění už nebojoval a působil v zázemí u zásobovací jednotky. Svůj statut legendárního hrdiny nikdy zcela nepřijal, i přes řadu vysokých vyznamenání se spíše skromně držel v ústraní, nikdy se neoženil a v klidu se dožil úctyhodných 97 let.

 

Simo Häyhä, obyčejný senior z Finska :-)

Simo Häyhä, obyčejný senior z Finska :-)

Děkuji KVH Patria za možnost využít některé informace z jejich článku na stejné téma.

 autor: Griffon