Skutečný Rambo - zabil 175 nepřátel, byl 18krát zraněn a šel po něm tygr

 16. 05. 2016      Military Články

Adkins patřil k jednotce Zelených baretů, která byla ukryta v horách v malé pevnosti uprostřed džungle. Účelem odříznutého postavení bylo narušovat proud zásob a lidských posil proudících po známé Ho Či Minově stezce. Jenže jednotky Severního Vietnamu postavení Zelených baretů odhalili a rychle jim došlo, se tam děje. Bylo rychle rozhodnuto, celé postavení se musí obsadit a všechny Američané zlikvidovat.

Tábor byl kompletně obklíčen. V deštivém ránu 9. května roku 1966 začala čtyřhodinová palba z těžkých děl a minometů. Právě uprostřed tohoto deště střel se ocitnul seržant Adkins. Stihl jen popadnout svou pušku M-16, nějaké granáty a vyběhl ze stanu do své minometné díry, kde byl umístěn jeho minomet ráže 81 mm. Ačkoliv vůbec netušil, odkud na jejich postavení Vietnamci střílí, začal bezhlavě střílet z minometu na všechny strany.

Vietnamci si šíleného Američana brzy všimli a na jeho postavení dopadl těžký 105 mm projektil, který Adkinse odhodil stranou. Ten se však postavil na nohy a vrátil se do bitvy. Všude panovala neuvěřitelná vřava, Vietnamci se snažili prorazit, vysílali téměř sebevražedné jednotky k čištění minových polí, snažili se vyhodit do povětří zdi pevnosti pomocí takzvané Bangalorské bomby. Měli obrovské ztráty, ale ty se nevyhnuly ani Američanům. Adkins viděl jednu skupinu zraněných vojáků a vyrazil jim na pomoc.

bomby
Bangalorské bomby - možná poznáváte z filmu Zachraňte vojína Ryana, ze scény vylodění na plážích v Normandii.

 

Jednoho po druhém odtáhl všechny zraněné muže do lékařského stanu. Nad hlavou mu létaly střely a granáty, přesto se mu podařilo všechny muže zachránit. Večer Vietnamci útok zastavili a zrána přiletěly první vrtulníky, aby raněné evakuovaly. Další dny však byly ve znamení tvrdých bojů. Adkins střídavě zasypával nepřátele svými minometnými střelami, střídavě nosil raněné a bedny s náboji pro kamarády. Když mu došla munice do minometu, pálil z bazooky. Když neměl ani tu, střílel Vietnamce svou M-16.

vrtulníky
koho mohly toho zachránily vrtulníky, Adkins ale musel pěšky

Postavení jednotky bylo bezvýchodné a bylo rozhodnuto, že se Američané evakuují. Všude do pevnosti pronikali Vietnamci. Docházelo k zuřivým přestřelkám. Adkins v boji zblízka schytal dávku několika střel, přesto přežil. Zabil mnoho nepřátel a dokonce se přihlásil, že bude krýt evakuaci celého postavení. Společně s několika dalšími muži pálil do nepřátel, zatímco jejich kamarádi nasedali do vrtulníků. Když se konečně rozhodli stáhnout i Adkins a jeho spolubojovníci, vrtulníky byly pryč.

adkins
opravdový veterán

Skupina uprchla do džungle. Dva dny nejedli, pronásledoval je tygr, narazili na několik hlídek Vietnamců a nakonec je zachránil v doslova poslední chvíli vrtulník. Adkins bojoval v bitvě plné čtyři dny, zabil prokazatelně 175 nepřátel pomocí všech typů zbraní včetně kulometu, bazooky i pistole. V těle mu našli několik střel a 18 zranění. Za tyto mimořádně chrabré činy dostal od prezidenta Baracka Obamy Medaili cti.

 autor: Redakce