Smůla ponorkářů pokračuje

 12. 01. 2018      Military Články

Poslední měsíce světovým ponorkářům rozhodně nepřálo štěstí. Poté, co se objevila zpráva, že německé ponorkové loďstvo je po nehodě poslední provozuschopné ponorky kompletně vyřazené ze služby, došlo na opačném konci světa k ještě nepochopitelnějšímu a snad i směšnějšímu incidentu, který připomíná spíše anekdotu. Jedná se však o tvrdou realitu.

INS Arihant

INS Arihant na moři.

Indická raketonosná ponorka INS Arihant, první z pěti ponorek tohoto typu, které plánuje Indie v dohledné době nakoupit a zařadit se tak do "elitního klubu" velmocí s kompletní jadernou triádou (balistické střely, bombardéry, ponorky), totiž potkala politováníhodná nehoda. Některý z námořníků totiž zapomněl před ponořením zavřít jeden z poklopů, což vedlo ke kompletnímu zaplavení strojovny slanou mořskou vodou. Incident se naštěstí obešel bez obětí na životech, ponorce se podařilo zůstat na hladině a mohla tak být odtažena do přístavu, ale vybavení strojovny samozřejmě utrpělo závažná poškození, která si vyžádají dlouhé a nákladné opravy.

Tato nehoda navíc přišla krátce poté, co jiná indická jaderná ponorka třídy Nerpa, INS Chakra, narazila při vplouvání do přístavu Visakhapatnam do překážky pod hladinou a poškodila si sonary. Ponorkářům na celém světě tak nezbývá než doufat, že tato tragikomická událost konečně udělala tečku za nešťastným obdobím.

 autor: Griffon