Sovětský kanón M – 46 se dočká modernizace

 03. 04. 2018      Military Články

Kanón 130 mm typu M – 46 je určen k boji s nepřátelským dělostřelectvem, k boji s tanky, ale je také určený k ničení obranných objektů a jiných odolných objektů polního typu. Slouží i k postřelování nepřátelského týlu. Běžně se kanón přepravuje v závěsu za těžkými terénními tahači.

 M – 46 je polní dělo vyznačující se dlouhou, štíhlou věží s cylindrickou perforovanou úsťovou brzdou a hydropneumatickým tlumičem nacházejícím se pod a nad hlavní. Je ovládáno manuálně a je také vybaveno aktivním či pasivním zaměřovačem. Dále je vybaven i čelním štítem o tloušťce 7 mm.

m - 46 2

Kanón začal být vyráběn poprvé v 50, letech v Sovětském svazu. Byl poprvé předveden veřejnosti v květnu 1954 a v NATO bylo známý jako M1954. Dělo bylo okopírováno a následně vyráběno i v Číně, ke bylo označeno jako Typ 59. Ještě mnoho let byl kanón M – 46 jedním z nejlepších dělostřeleckých systémů určených na dálku, neboť dosah jeho střel byl více než 27 kilometrů. S asistencí tento dostřel činil dokonce 38 kilometrů.

m - 46 rusko

Jak to tak bývá, systém s ráží 130 mm byl vyvinut, aby nahradil starší typ děla, konkrétně se jednalo o 122 mm M1931/37. Následně vznikl i typ M - 47 ráže 152 mm. Kanón M – 46 se stal jediným dělostřeleckým systémem s dalekým dostřelem ve službách Sovětského svazu, služby trvaly až do 70. let 20. století, kdy vznikla zbraň s ráží 152 mm. Poté M – 46 byla rozprodávána a třeba i využívána spíše v zahraničí.

V současnosti však chce Indie vdechnout kanónům M – 46 nový život. Indické ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu se společností Ordnance Factories Board na jejich modernizaci. Celá modernizace však bude hloubková, tudíž bude výrazně přeměněn celý charakter zbraně. Zásadní změnou bude rozhodně změna ráže zbraně, kdy hlaveň kalibru 130 mm bude nahrazena zcela novou hlavní o ráži 155 mm. Ta bude vybavena novou úsťovou brzdou a změny budou znatelné i na závěrovém mechanizmu či brzdovratném zařízení. Celá tato změna by měla vést ke zvýšení dostřelu za použití základní munice ze 27 kilometrů na 36 kilometrů. Indická armáda podle všeho podrobí úpravě všechny kanóny typu M – 46, což je přibližně 300 kusů a na úpravy uvolní kolem 50 miliónů. Otázkou však zůstává, zda i po takové rozsáhlé úpravě budou kanóny označovány stále jako M – 46.

 autor: Tereza