Sovětský laserový tank 1K17 Szhatie

 01. 02. 2018      Military Články

Ačkoli moderní energetické zbraně, jako jsou lasery nebo elektromagnetická děla, se skloňují hlavně v souvislosti s americkou armádou, i sovětská armáda měla před rozpadem SSSR plně funkční "laserový tank". 1K7 Szhatie, jak se nazýval, bylo pásové vozidlo postavené na podvozku samohybného děla 2S19 Msta a vybavené otočnou věží s laserovými emitory.

szhatie

Dochovaný druhý prototyp 1K7 Szhatie v muzeu. Vzhledem k tomu, že nikdy nebyl vybaven skutečnými laserovými emitory, čočky viditelné na fotografii jsou pouze repliky.

Jeho účelem nebylo ničit nepřátelskou lidskou sílu nebo dokonce vozidla, na to neměl ani zdaleka dostatek výkonu (koneckonců i nejmodernější lasery jsou stále příliš energeticky náročné na to, aby jimi bylo možné nahradit klasické palné zbraně), ale vyřazovat z provozu choulostivé nepřátelské optoelektronické vybavení, tedy například tankové zaměřovače, hlavice naváděných střel nebo laserové značkovače cílů.

Laserový paprsek vytvářely postříbřené cívky společně s čočkami vyrobenými z 30kg syntetických broušených rubínů. Elektrickou energii dodával generátor napojený na hlavní naftový motor a záložní baterie, které se dobíjely ve chvílích, kdy vozidlo "nestřílelo". Čočky byly vybaveny automatickými ocelovými krytkami, které je měly chránit v drsných bojových podmínkách a pro nouzovou vlastní obranu měla osádka k dispozici kulomet ráže 12,7mm.

Szhatie byl vyvinut během 70. a 80. let a ačkoli byl celý projekt samozřejmě přísně utajován, západním rozvědkám se podařilo od sovětských zběhů získat plány. Ve finále ale tento zajímavý a slibný projekt ukončil rozpad SSSR a následný nedostatek financí dříve, než se stihl dostat do sériové výroby nebo dokonce bojového nasazení. Především kvůli extrémní ceně syntetických rubínů byly vyrobeny pouze dva prototypy, přičemž pouze jeden z nich měl kompletní a plně funkční laserový emitor. Ten byl krátce testován a následně sešrotován, zatímco druhý dodnes stojí v Muzeu Vojenských Technologií poblíž Moskvy.

 autor: Griffon