Stav T-14 Armata a dalších projektů ruského UVZ

 08. 04. 2018      Military Články

Informací o nejmodernějším ruském tanku T-14 Armata se od jeho první veřejné ukázky příliš neobjevilo. Počátkem roku 2018 však poskytl Vjačeslav Chalitov, zástupce ředitele UralVagonZavodu, což je navzdory svému "nenápadnému" názvu největší ruský výrobce tanků a dalších obrněných vozidel, rozhovor, ve kterém současný stav tohoto projektu veřejnosti přiblížil. Kromě toho poskytl informace i o projektu samohybné houfnice Koalicija-SV a těžkém obrněném transportéru T-15, postaveném na stejné platformě, jako tank Armata.

Armata

Tank Armata na přehlídce.

Asi nejzásadnější informací je, že UVZ se v současnosti již připravuje na výrobu první série Armat, která má čítat 100ks, objednaných v roce 2016. Výroba by měla proběhnout v "nejbližších letech". Přesnější údaj zástupce ředitele neuvedl, nicméně doplnil informaci, že v současnosti probíhá modernizace výrobních prostředků UVZ právě za účelem přípravy na výrobu tanků T-14. UVZ dále nedávno uvedl do provozu novou plně automatizovanou linku na výrobu pásů pro obrněná vozidla, která by v prvopočátku měla zajišťovat výrobu nových pásů pro tanky T-90 a vozidla BMPT, nicméně do budoucna se s ní počítá pro výrobu pásů právě pro tanky Armata a houfnice Koalicija-SV.

koalicija

Samohybná houfnice Koalicija-SV.

S automatizací se koneckonců počítá nejen při výrobě, ale i u samotných tanků Armata; kromě bezosádkových věží se údajně uvažuje i o zcela autonomní, robotické verzi T-14. V tomto směru však zatím dle poskytnutých informací neproběhly žádné praktické experimenty ani vývoj jako takový a celá myšlenka tak minimálně prozatím zůstává v čistě teoretické rovině.

Klasická Armata s lidskou osádkou údajně mezi tím prochází předběžnými praktickými testy, v jejichž rámci se měla zúčastnit mimo jiné i soukromé prezentace pro ruské ministerstvo obrany, během kterého předvedla schopnost úspěšně útočit na pozemní cíle. Obrněný transportér T-15 je údajně na srovnatelné úrovni vývoje. Transportéry si zatím na rozdíl od tanků T-14 ruské ozbrojené složky neobjednaly, nicméně vzhledem k tomu, že vývoj probíhá na základě jejich přímého požadavku se předpokládá, že k objednávkám dojde v blízké budoucnosti.

t15

Těžký obrněný transportér T-15, postavený na podvozku tanku Armata.

Projekt Koalicija-SV, jehož součástí jsou hned tři vozidla - pásová samohbyná houfnice, kolová samohybná houfnice a kolový transportér munice - se mezi tím nachází ve fázi prototypů, přičemž transportér munice již údajně prošel státními testy, zatímco houfnice se na ně teprve chystají.

Sečteno a podtrženo to vypadá, že na rozdíl od jiných oblastí ruské zbrojní výroby se UVZ velmi dobře daří postupovat ve vývoji nových strojů a zároveň modernizovat svoje výrobní prostředky tak, aby byl schopen dodat objednané zbraňové systémy v termínu a požadované kvalitě. Zajímavostí je fakt, že kromě vývoje nových vozidel v současnosti UVZ pracuje i na výrobě modernizačních a servisních kitů pro současná vozidla, jako jsou BMPT a údajně i na modernizovaném tanku čtvrté generace, který by mohl sloužit pro překlenutí časového období před přezbrojením na T-14 nebo být nabídnut pro export.

 autor: Griffon