Stealth torpédoborec třídy Zumwalt

 09. 02. 2018      Military Články

Začátkem února byly úspěšně ukončeny akceptační testy USS Michael Monsoor, druhého vyrobeného torpédoborce třídy Zumwalt a očekává se, že během března jej převezme americké námořnictvo. Původně americké námořnictvo plánovalo nákup 32 kusů těchto torpédoborců, nicméně vzhledem k vysoké ceně a tomu, že loď nedokázala zcela dostát všem požadavkům, byla objednávka omezena na pouhé tři kusy, přičemž poslední je právě ve výrobě. Namísto toho se americké námořnictvo rozhodlo nakoupit několik desítek podstatně levnějších "klasických" torpédoborců třídy Arleigh-Burke a paralelně zahájit vývoj zcela nové lodi, využívající řadu technologií, vyvinutých a otestovaných právě pro Zumwalt.

monsoorUSS Michael Monsoor během plavby.

V první řadě se jedná o vlastnosti stealth, tedy sníženého radarového odrazu, které jsou známé především ze sféry bojových letounů a v případě válečné lodi byly použity poprvé. Ty kromě toho, že torpédoborcům třídy Zumwalt propůjčují vskutku futuristický vzhled, snižují jejich radarový odraz až padesátinásobně. Torpédoborec tak má na radaru odraz srovnatelný s malou rybářskou lodí, což by samozřejmě v případném boji představovalo obrovskou výhodu, zvláště vzhledem k faktu, že jeho primárním určením je podpora pozemních jednotek, což by mohlo vyžadovat přiblížení se k nepřátelskému území. Kromě toho byla na lodi učiněna řada dalších opatření, podstatně snižujících možnosti její detekce na základě infračervených (tepelných) a akustických (zvukových) emisí. S tím částečně souvisí i druhá zcela nová technologie, představovaná pohonem nazývaným IPS (Integrated Power System). Loď získává energii z plynových turbín, které však nepohánějí lodní šrouby; pohánějí pouze elektrické generátory o celkovém výkonu téměř 80MW a lodní šrouby jsou poháněny elektromotory.

zumwalt

USS Zumwalt, první vyrobený torpédoborec stejnojmenné třídy.

Primární výzbroj torpédoborce tvoří dvě námořní děla ráže 155mm s dostřelem téměř 120km a zásobou cca 600ks nábojů, schopná kromě klasických granátů odpalovat například i projektily naváděné pomocí GPS. Z hlavňových zbraní je pak Zumwalt vybaven ještě dvěma 30mm kanóny Mk46 pro případ boje na krátkou vzdálenost. Všechny hlavňové zbraně je možné ukrýt do trupu lodi, aby nezvyšovaly její radarový odraz. Dále je loď vybavena vertikálními odpalovacími šachtami, umožňujícími použití střel s plochou dráhou letu Tomahawk, protiletadlových raket Sea Sparrow a SM-2 nebo protiponorkových raket. Nelze z nich však odpalovat moderní střely SM-3 ani SM-6, kteréžto jsou určeny pro ničení přilétajících balistických raket a loď tak nemůže plnit úlohu součásti amerického protiraketového deštníku. Tento fakt byl jedním z hlavních důvodů, proč byla nakonec objednávka většiny torpédoborců třídy Zumwalt zrušena.

zumwalt

Propagační materiál amerického námořnictva.

Na zádi lodi je umístěna rozměrná přistávací plocha a hangár, schopný pojmout např. dva vrtulníky MH60R Seahawk (námořní verze známého Blackhawku) nebo šest dronů, jako je MQ-8C Firescout. Osádku tvoří díky automatizaci a moderním technologiím obecně pouhých 147 mužů. A perlička na závěr - kapitán USS Zumwalt, první vyrobené lodi této třídy, se jmenuje Kirk.

 autor: Griffon