Stonožka - dělo se 130 metrovou hlavní a dostřelem až 200km!

 13. 07. 2016      Military Články

Je všeobecně známé, že válka dokáže nastartovat ekonomiku země,  vytvoří nové pracovní pozice a díky tomu jde i vývoj celého lidstva rychle dopředu. Nové technologie vznikají v mnohem kratším čase, než by tomu bylo za běžných okolností, protože každá strana se snaží dělat, co jen může, aby se vývoj války ubíral jejím směrem. Například nacistické Německo. Celé týmy vědců tak měly za úkol vyvíjet nové zbraně a snažit se přijít s něčím lepším než nepřítel.

01
Porovnání s vojákem

Jednalo se o jakousi vysokotlakou pumpu. Říkalo se jí Pilná Lízinka, Londýnské dělo, nebo střílející stonožka. V roce 1943 se podaří německému konstruktérovi Cöndersovi prosadit návrh na vytvoření tohoto kanonu, který se už předním pokoušeli postavit Američané a Britové. Díky dobrým kontaktům se podařilo protlačit návrh až k Hitlerovi. Tomu se samozřejmě dělo schopné přestřelit kanál La Manche velice zamlouvalo. Jednalo se o dělo s mimořádným dostřelem až 200 km!

02
Takový princip děla nebyla žádná novinka, nákres z 19. století

Byly postaveny dvě zkušební hlavně, kdy každá měřila neuvěřitelných 150 metrů. Později mělo jít o baterie dalekonosných děl zabudovaných ve skále, namířených jedním směrem. Pokud by spojenci nezničili základnu před jejím dokončením, dělo by bylo schopno vystřelit 600 střel za hodinu. Střela šípovitého tvaru "ohnivé šípy", které každý vážil na 150 kg ( z toho 25 kg. výbušniny), by byla schopny doletu 160 km - přesně tolik aby dopadla na Londýn.

03
Při výstavbě, náštěstí nakonec nedokončené

Dělo bylo umístěno v Mimoyeque ve Francii, kde bylo zasazeno hluboko ve skále a zaměřeno směrem na Londýn. Délkou své hlavně překonalo i Velkého Gustava, nejmohutnějšího děla světa, které mělo ráži 800mm, protože Stonožka měřila celých 130 metrů. Z děla však naštěstí nebylo nikdy vystřeleno, a to hlavně díky francouzskému odboji, který lokalizoval jeho pozici, aby mohlo být zničeno spojeneckým náletem. Jeho zbytky je dodnes možné nalézt na původním místě. Stonožka mohla ovšem otočit průběh celé války.

 autor: Redakce